100 kilogramowy niewypał wykopany na budowie obwodnicy Dęblina

Dęblińscy policjanci zabezpieczali w poniedziałek 13.09. br. miejsce, gdzie ujawniono niewybuch. Przedmiot wykopał operator koparki, który może mówić o dużym szczęściu. Podczas prac ziemnych przy budowanie obwodnicy Dęblina otarł się łyżką maszyny o skorodowaną bombę lotniczą. Żołnierze z patrolu saperskiego potwierdzili, że znaleziony niewybuch, to ważąca około 100 kilogramów bomba lotnicza z okresu II Wojny Światowej.

W poniedziałek 13.09. br.  tuż przed godziną 9:00 dyżurny Komisariatu Policji w Dęblinie został powiadomiony, iż podczas wykonywania prac ziemnych przy budowie obwodnicy Dęblina natknięto się na niebezpieczny przedmiot przypominający niewybuch. Po otrzymaniu zgłoszenia na miejsce zostali skierowani policjanci dęblińskiej jednostki oraz funkcjonariusz z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko – Pirotechnicznego Komendy Powiatowej Policji w Rykach. Mundurowi zabezpieczali teren, gdzie znajdowało się znalezisko. Przybyli na miejsce żołnierze z 34 Patrolu Saperskiego 1 Batalionu Drogowo-Mostowego w Dęblinie potwierdzili, że zabezpieczony przedmiot to 100 kilogramowa bomba lotnicza pochodząca z okresu II Wojny Światowej. Saperzy usunęli niewybuch.

Zdarzenie mogło jednak nie zakończyć się tak szczęśliwie. O dużym szczęściu może mówić również operator koparki, który wykonując prace ziemne otarł łyżką maszyny budowalnej o korpus bomby oraz jej zapalnik.

Policja przypomina i apeluje !

Przedmioty niebezpieczne to wszelkiego rodzaju urządzenia (materiały) pochodzenia wojskowego, przemysłowego lub innego, które mając właściwości łatwopalne, żrące, trujące grożą niebezpieczeństwem przy manipulowaniu lub zetknięciu się z powietrzem albo wysoką temperaturą. W zależności od tego, gdzie niebezpieczny przedmiot się znajdował, czy w wodzie czy w ziemi, długość rozkładu na przykład metalowych elementów jest bardzo różna. Ale trzeba mieć świadomość, że nawet po 80 latach te materiały są niebezpieczne i nadal będą niebezpieczne. Materiały wybuchowe wykorzystane w technice wojskowej są odporne na działanie różnych czynników, przez co nie tracą swych właściwości wybuchowych zachowując długotrwałą zdatnością do użycia. Przedmiotów niebezpiecznych nie wolno: odkopywać, dotykać, podnosić, przenosić, uderzać, rozbijać, rzucać, podgrzewać (wrzucać do ogniska), manipulować nimi. W sytuacji kiedy ujawnimy podejrzany przedmiot, należy jak najszybciej powiadomić Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

starszy aspirant  Radosław Żmuda

KPP RYKI