To już kolejna impreza, której patronat medialnym objął nasz portal LRY24.pl.
W ostatnią niedziele lipca Ułęż obchodził 575 lecie.
Ułęż jest najładniejszą miejscowością w powiecie ryckim, pradolina Wiepsza na każdym robi wrażenie. Kto przynajmniej raz był w Ułężu na pewno chce tu wracać. Jest bardzo ceniona miejscowość wypoczynkowa, zwłaszcza przez warszawiaków, choć nie tylko.
Ułęż został praktycznie doszczętnie zniszczony przez pożar w 1955.
Jak wspominają mieszkańcy: domy w Ułężu były bardzo blisko siebie, zabudowania zapalały się jedne od drugich. Ułęż spalił się prawie doszczętnie. Ale Ułęż palił się aż trzy razy.
Jedno z nielicznych ocalałych zabudowań znajduje się przy posesji nr 132 – słabo zachowany budynek parnika. Drogi gminne w bardzo dobrym stanie – zdecydowanie najlepszym w całym powiecie. Na terenie gminy znajduje się lotnisko “Ułęż” – częste miejsce zlotów i wyścigów motorowych.
Wzmiankę o miejscowości Ułęż można odnaleźć w “Kronice” Jana Długosza. W roku 1439 była ona własnością Stanisława Rogali. W wieku XVI starosta stężycki Jacenty Bentkowski wybudował pierwszy dwór. Obecny pałac projektu Jakuba Kubickiego postawiono dla Jacka Bentkowskiego w pierwszej połowie wieku XIX. Stanowi on miniaturę warszawskiego Belwederu. Kolejnym właścicielem był Adam Cieciszowski – ojciec matki Henryka Sienkiewicza. Następnie pałac przeszedł w posiadanie rodziny Janickich. Ostatni właściciele Ułęża – Karol Meisner i Irena z Meisnerów Janicka – są pochowani na wzgórzu ” Pięciu Figur” w centrum Ułęża. Po II wojnie światowej Ułęż znalazł się w powiecie garwolińskim (województwo warszawskie), zaś w roku 1954 w nowo utworzonym powiecie ryckim. W roku 1975, w wyniku reformy administracyjnej, zostaje włączony do województwa lubelskiego. ( Źródło: wikipedia.pl)
Na imprezie były dmuchane zjeżdżalnie, kramy z zabawkami, stoiska gastronomiczne, lokalne smakołyki, galerie zdjęć, albumy, pamiątki. Na scenie zaprezentowały się zespoły śpiewacze m.in. z powiatu ryckiego i lubartowskiego, a także strażacy z Ułęża z zabytkowym sprzętem.
Koło Gospodyń Wiejskich przygotowały swojskie jedzenie wędliny, ogórki małosolne, chleb ze smalcem.
W budynku ośrodka kultury można było dodatkowo zobaczyć wystawę z pamiątkami mieszkańców Ułęża ( wycinki z gazet, dyplomy mieszkańców Ułęża, fotografie pamiątkowe).
Sama impreza trwała do późnych godzin nocnych.
Organizatorzy zapraszają za pięć lat już na 580 lecie.