71 lat temu w rejonie dzisiejszych Studzianek Pancernych ? stoczona został bitwa pancerna. W rocznicę tej bitwy 9 sierpnia br., pod Pomnikiem Mauzoleum w Studziankach Pancernych oraz na cmentarzu w Magnuszewie odbyły się uroczystości upamiętniające to historyczne wydarzenie.
Okoliczne władze każdego roku przypominają nam o tym zwycięstwie. – to jest nasz obowiązek ? powiedział Janusz Stąpór, starosta kozienicki. – Starsze pokolenia powoli odchodzą, a młodsze powinny pamiętać o naszej bardzo trudnej przeszłości. Dlatego dbamy o pamięć tych wydarzeń.
W ubiegłym roku uczestnikom obchodów pokazano uczestniczące w bitwie zabytkowe czołgi T-34, a w tym uczestnicy historycznego pikniku mogli podziwiać czołgi PT-91 “Twardy” z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej.
Na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku na zachodnim brzegu Wisły armia czerwona utworzyła przyczółek. Stąd miało ruszyć główne natarcie na Berlin. Niemcy ściągnęli w to miejsce znaczące siły – kilka tysięcy żołnierzy, około 230 czołgów i dział pancernych. Bitwa pancerna rozpoczęła się 9 sierpnia 1944 roku. Niemieckie pododdziały zaatakowały przyczółek warecko-magnuszewski i przełamały linie obronne. Wówczas do walki zostały włączone pododdziały 1 Polskiej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte przydzielone do składu 8 Armii Gwardii. Brygada wspierana przez pododdziały radzieckiej piechoty, zatrzymała nacierających Niemców i w dniu 16 sierpnia bitwa została wygrana. W czasie bitwy 1 Brygada Pancerna zniszczyła ok. 10 czołgów, 16 dział i moździerzy, 6 transporterów opancerzonych oraz zdobyła baterię armat przy stratach własnych wynoszących 18 czołgów zniszczonych i 9 uszkodzonych. Była to największa bitwa stoczona przez polskie czołgi na froncie wschodnim. Zwycięstwo Polaków otworzyło nacierającym wojskom drogę do Berlina.
W uroczystości udział wzięła delegacja Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w której uczestniczyli: por. Elżbieta Wojdat, plut. pchor. Dominika Nycz i sierż. pchor. Michał Paszkot.
Uroczystość została zorganizowana przez Powiat Kozienicki, Gminę Głowaczów oraz Gminę Magnuszew, 1 Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki oraz Mazowiecki Oddział Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego.
{gallery}aktualnosci/2015/0811_rocznicastudzianki/gfx{/gallery}
materiał: mjr Wiesław Świerkowski
foto.: Jadwiga Rozwoda, st. sierż. Piotr Boruc