By naród pamięci i życia nie tracił

a1Słowa Cypriana Kamila Norwida „Narody, tracąc pamięć, tracą – Życie!” towarzyszyły uczestnikom obchodów Święta Niepodległości, które odbyły się w Szkole Podstawowej w Nowodworze. W przeddzień święta w piątek 10 listopada uczniowie zaprosili na swój występ rodziców oraz przedstawicieli władz samorządowych i parafii. 

Zaprezentowali im montaż słowno-muzyczny, oparty na najważniejszych wydarzeniach z historii Polski, od rozbiorów do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Młodzi artyści skorzystali przy tym zarówno z dawnych, jak i współczesnych utworów patriotycznych, a na liście piosenek i pieśni znalazły się na przykład: “Ojczyzno ma”, “Marsz, marsz Polonia”, “Honor i gniew”, “Mury” i “Żeby Polska była Polską”. 

 

Występy uczniów podstawówki i oddziałów gimnazjalnych przygotowali nauczyciele Henryk Walczak i Artur Kamiński, a o dekoracje zadbała Małgorzata Rudnicka.

 

Wśród tych, którzy obserwowali efekty artystycznej współpracy uczniów i pedagogów, a potem nagradzali je rzęsistymi brawami byli wójt gminy Nowodwór Ryszard Piotrowski, przewodniczący rady gminy Krzysztof Cybula, proboszcz miejscowej parafii Antoni Przybysz i przedstawiciele Rady Rodziców. 

 

(fot. SP w Nowodworze)