„Europejskie Dni Dziedzictwa 2018”

d019edd2e723860f85344c4c9aed877aW dniu 15 września na terenach nadwiślańskich przy Miejskim Domu Kultury w Dęblinie odbyły się już po raz drugi Europejskie Dni Dziedzictwa, tym razem pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”.

Już w południe w Muzeum Sił Powietrznych odbył się wernisaż wystawy pt. „Stulecie Ligi Morskiej i Rzecznej”, na której mogliśmy podziwiać sztandary i proporce, archiwalne dokumenty, odznaczenia oraz wydawnictwa. Wśród wielu cennych pamiątek jest eksponowany po raz pierwszy proporzec Ligi Morskiej i Kolonialnej z Chełma. Na wystawie znajdują się muzealia wypożyczone z Narodowego Muzeum Morskiego, Muzeum Historii Kielc oraz kolekcji prywatnych.

89d2609dddd196f8118279d7e0e56688Zaślubiny z Wisłą rozpoczęły się o godz. 17:00. Składając hołd pamięci tych, którzy w przeszłości dla Polski na rzekach i morzu walczyli i ginęli, zręby naszej gospodarki rzecznej i morskiej budowali. Uroczyście ślubuję: „Stać zawsze na straży polskich rzek i morza, wartości pracy polskiej na rzekach i na morzu, nieustannie i wytrwale pomnażać, czynem ofiarnym Polsce oraz rzekom i morzu w każdej służyć potrzebie”. Słowami roty przysięgę na ligowy sztandar składali uczniowie Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego z Dęblina w asyście dzieci i młodzieży z zespołów tanecznych Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie. Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej pod dyrekcją komandora dr hab. Józefa Kowalewskiego odegrała ,,Hymn do Bałtyku”. Następnie w wodach Królowej Polskich Rzek zamoczono ligowe bandery oraz flagę Dęblina. Miasto Dęblin reprezentowała Burmistrz – pani Beata Siedlecka. Ze strony Ligi Morskiej w ceremonii wzięli udział: Prezes Zarządu Głównego Andrzej Królikowski, Wiceprezesi: Elżbieta Marszałek i Marek Padjas oraz Elżbieta Kasińska.

Ten symboliczny akt nawiązywał do historycznych zaślubin Polski z Bałtykiem w 1920 roku w Pucku i 1945 roku w Kołobrzegu. Drugie ślubowanie Wiśle w Dęblinie było kulminacyjnym punktem programu Europejskich Dni Dziedzictwa. Wydarzenie, które miało miejsce 15 września nawiązywało do jubileuszowego roku Stulecia Ligi Morskiej i Rzecznej.

W podziękowaniu za wspieranie Ligi w edukacji rzecznej i morskiej, na ręce burmistrz Miasta Dęblin Beaty Siedleckiej i dyrektora Muzeum Sił Powietrznych Pawła Pawłowskiego, Zarząd LMiR przekazał pamiątkowe medale.

Wieczorem o godz. 18:30 koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Ligi Morskiej i Rzecznej rozpoczęła się muzyczna część wydarzenia pt. „Rzeka Muzyki ”. Na scenie zaprezentowały się również takie zespoły jak The Dark Stones czy Ignavus. Gwiazdą wieczoru były Dziady Kazimierskie.

Na terenach nadwiślańskich, wydarzeniami towarzyszącymi były warsztaty wikliniarskie i ceramiczne dla dzieci i młodzieży zorganizowane przez instruktorów Miejskiego Domu Kultury, stoiska z rękodziełem artystycznym okolicznych twórców oraz prezentacja fotografii przygotowana przez Krzysztofa Karbowskiego w formie wystawy pt. „Od Ireny 1854 do Dęblina 1954. Ludzie. Wydarzenia. Przestrzeń publiczna”.

Organizacja wydarzenia możliwa była dzięki osobistemu zaangażowaniu dyrektor Miejskiego Domu Kultury – pani Moniki Bąkała wraz z pracownikami placówki. Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Burmistrza Miasta Dęblin Beaty Siedleckiej.

 

Współorganizatorzy:

  • Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  • Liga Morska i Rzeczna
  • Stowarzyszenie Przystań – Wisła – Dęblin

 

Źródło: UM Dęblin