Historyczny Orszak Trzech Króli

Pierwszy Orszak Trzech Króli w Nowodworze przeszedł do historii. W ulicznych jasełkach wzięło udział tak dużo ludzi, a opinie są tak pozytywne, że autorzy pomysłu już zapowiadają jego kontynuację za rok.

 

- Zarówno frekwencja, jak i oceny orszaku przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Z zaproszenia do udziału w obchodach skorzystali mieszkańcy różnych miejscowości, nie tylko z gminy Nowodwór. W przygotowanie uroczystości zaangażowały się dzieci, młodzież i dorośli, a to oznacza, że święto miało międzypokoleniowy charakter i zapewne będziemy je obchodzić w podobny sposób za rok zorganizuj- zapowiada Małgorzata Gągała, dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowodworze, która była jednym ze współorganizatorów orszaku. W jego przygotowanie włączyli się również – parafia św. Wojciecha, Urząd Gminy i Towarzystwo Przyjaciół Nowodworu.

Uczestnicy obchodów święta Objawienia Pańskiego zebrali się w poniedziałek 6 stycznia na mszy świętej, którą w miejscowym kościele odprawił proboszcz parafii w Nowodworze ksiądz Antoni Przybysz. Po eucharystii odbyła się również pierwsza scena orszaku pod tytułem “Zwiastowanie”. Drugą – “Olśnienie mędrców” – aktorzy odegrali na placu przy Urzędzie Gminy w Nowodworze, skąd kolędnicy przeszli na plac szkolny. Kolorowy korowód prowadzili na koniach – jako Trzej Królowie – członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych 3. Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego z Borek. Trzecia scena, która rozgrywała się w plenerze na placu szkolnym, miała tytuł “U Heroda”, a ostatnia – “Szopka” – odbyła się w szkolnej sali gimnastycznej.

 

Tegorocznemu orszakowi towarzyszyło hasło “Cuda, cuda ogłaszają…”, a dopełnieniem uroczystości w Nowodworze był koncert kolęd pod takim samym tytułem, który poprowadziły Agnieszka Wąsik i Justyna Mazurek z TPN. Na inaugurację miłośnicy historii z GRH 3. Pułku Strzelców Konnych z Borek zaśpiewali “Wśród nocnej ciszy”, a potem na scenie pojawiali się m.in.: absolwenci i obecni uczniowie SP w Nowodworze, ich rodzice, nauczyciele, samorządowcy, seniorzy, koła gospodyń i rodzinne zespoły na co dzień nie związane ze szkołą. Na liście wykonawców byli: Paulina Orzoł ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu, wójt Ryszard Piotrowski, sekretarz gminy i radni Rady Gminy Nowodwór, Koło Gospodyń Wiejskich z Grabowa Ryckiego, Helena Cybula i Marysia Pietrzak, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Nowodworu i GRH 3. Pułku Strzelców Konnych z Borek, Schola “Laudato Si” z parafii w Nowodworze, Franciszek Pietrzak, Amelia Mazurek, Zespół Rodzin Zaprzyjaźnionych i grupa nauczycieli z SP w Nowodworze, Klub Seniora “Druga Młodość” w Nowodworze, Zespół Śpiewaczy “Babeczki” z Zawitały, Kamila Kulis i Amelia Niebrzydowska – absolwentka SP w Nowodworze.

 

(fot. SP Nowodwór)