Kronika strażacka od 18-22 kwietnia

18.04.2018 r.

  • Brzeziny gm. Stężyca. Pomoc pogotowiu ratunkowemu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia KDR stwierdził, że na wozie konnym znajduje się człowiek bez funkcji życiowych, a świadek zdarzenia wykonywał zewnętrzny masaż serca. Strażacy niezwłocznie przystąpili do kontynuowania zewnętrznego masażu serca, udrożnienia dróg oddechowych oraz prowadzenia oddechu zastępczego i tlenoterapii 100%. W dalszej kolejności na miejsce przybył zastęp OSP Brzeziny. Z uwagi na niekomfortowe ułożenie poszkodowanego, utrudniające wykonywanie kpp KDR podjął decyzję o przemieszczeniu poszkodowanego za pomocą noszy typu deska z wozu na grunt. Następnie bezzwłocznie przystąpiono do zewnętrznego masażu serca, tlenoterapii 100% oraz defibrylacji. Po kilku minutach na miejsce przybył ZRM, któremu został przekazany poszkodowany (bez funkcji życiowych). Ratownicy ZRM wspólnie ze strażakami prowadzili reanimację poszkodowanego. W międzyczasie zostało przygotowane i zabezpieczone lądowisko dla śmigłowca LPR. Dalsze działania polegały na przyjęciu śmigłowca LPR, pomocy ratownikom medycznym w prowadzeniu reanimacji oraz zabezpieczeniu startu statku powietrznego,
  • Dęblin ul. Spacerowa – zderzenia dwóch samochodów osobowych. Na miejscu była policja oraz pogotowie ratunkowe, którego ZRM udzielał pomocy jednemu z kierowców w karetce pogotowia. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu klem akumulatorów, zakręceniu zaworów gazu. Po wykonaniu czynności operacyjnych przez policję, pojazdy zepchnięto na pobocze a plamę powstałą w wyniku wypadku zneutralizowano.

22.04.2018 r.

  • Stężyca ul. Królewska – pożar parterowego budynku mieszkalnego. W chwili przybycia pierwszych zastępów straży pożarnej, pożarem objęte było całkowicie pomieszczenie kuchni i strych. Działania gaśnicze strażaków polegały na podaniu wody do środka budynku oraz na strych, co pozwoliło na szybkie ugaszenie ognia. Po ugaszeniu ognia i przeprowadzonym  rozpoznania natrafiono w pomieszczeniu kuchni na częściowo nadpalone ciało mężczyzny. Osoba ta leżała na łóżku w pozycji na wznak. Lekarz z ZRM stwierdził zgon. Dalsze działania strażaków polegały na częściowej rozbiórce nadpalonych elementów dachu i dokładnym przelaniu zarzewi ognia. Na miejscu zdarzenia czynności dochodzeniowych prowadził technik policyjny i biegły sądowy z zakresu pożarnictwa pod nadzorem prokuratora. Na zakończenie cały budynek został sprawdzony kamerą termowizyjną. W działaniach trwających  4 godziny i 22 minuty udział brali strażacy z KP PSP w Rykach, OSP KSRG Stężyca, OSP KSRG Pawłowice, OSP KSRG Brzeziny.

 

st. kpt. Jarosław Lasek

Oficer prasowy

Komendanta Powiatowego PSP w Rykach