Nie tylko okna! Pamiętaj też o przedświątecznych cyfrowych porządkach.

hhhhPrzed nami intensywny tydzień. Święta tuż, tuż, a do zrobienia sporo. Mimo to, znajdź wolną chwilę i poświęć ją na… cyfrowe sprzątanie. Jest równie ważne, a może i ważniejsze, od tego domowego.

Jak się wziąć za cyfrowe porządki? – Po pierwsze powinniśmy szczególnie zadbać o nasze dane wrażliwe. Ich ujawnienie może mieć dla nas poważne konsekwencje. Przechowujmy je w odpowiedni sposób. Po drugie – pomyślmy też o naszym „cyfrowym wizerunku”. Przed publikacją w sieci czegokolwiek na nasz temat, zastanówmy się chwilę nad tym po co to robimy i kto to będzie oglądał lub czytał – mówi z Sebastian Kondraszuk z CERT Polska w NASK.

Po co to wszystko? Dla bezpieczeństwa.

Porządek musi być!

Od czego zacząć? Od skrzynki e-mail. Wyczyść swoje stare maile i opróżnij kosz. Jeśli potrzebujesz przechowywać stare wiadomości, rozważ czy nie przenieść ich do archiwum. Usuń lub zarchiwizuj zawartość starych folderów. Nie musisz latami trzymać przestarzałych rachunków.

Po Ci spam? Zrezygnuj z newsletterów, e-mailowych alertów i aktualności, których nie czytasz. Odsubskrybuj je.

Zadbaj o dobrą ochronę swoich wszystkich kont w sieci. Jak to zrobić?

  • Zabezpiecz swój router dobrym  hasłem. Wymyślając nazwę sieci, unikaj ujawniania tego, kim jesteś (nie podawaj nazwiska i adresu, nazwę „rodzinka Kowalskich” – odradzamy).
  • Używaj unikatowych haseł dla kont e-mail, bankowości elektronicznej, czy portali medycznych. Jeżeli czujesz, że musisz zapisać hasło, zrób to w sposób niesugerujący gdzie można go użyć, a kartkę schowaj w bezpiecznym miejscu. Tworząc hasło skup się na czymś pozytywnym, co łatwo zapamiętasz.
  • Sprawdź, czy dobrze zabezpieczyłeś dostęp do swoich urządzeń, np. telefonu.  Skuteczne zabezpieczenie to m.in. dobre hasło lub odcisk palca.
  • Dbaj o dwuskładnikowe uwierzytelnienie – nazwa użytkownika i hasło mogą nie wystarczyć. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo wybierając – tam, gdzie możesz – uwierzytelnienie oparte o dodatkowy składnik (np. kod SMS przesyłany na Twój telefon).

- Pamiętajmy o aktualizacji oprogramowania na urządzeniach, które podłączamy do Internetu. Dzięki temu zredukujemy ryzyko ich skutecznego zaatakowania. Posprzątajmy też w swoim „mobilnym” życiu: usuńmy nieużywane aplikacje.  Zweryfikujmy uprawnienia tych, które są nam potrzebne – radzi Sebastian Kondraszuk z CERT Polska w NASK.

Dbaj o twarz

Kolejny krok – portale społecznościowe.

Warto co jakiś czas uaktualniać listę znajomych w social mediach, sprawdzać grupowe listy kontaktowe. W tym przypadku upewniajmy się, że osoby, które otrzymują takie wiadomości wciąż należą do grupy. Zweryfikujmy nasze ustawienia prywatności i rozważmy ich poszerzenie. Dbajmy o nasze dane i ich aktualność.

Czas na nasz „cyfrowy wizerunek”. Może to dobry czas, by uporządkować swoją obecność w serwisach społecznościowych? Możemy to zrobić na wiele sposobów, m.in. kontrolując naszą aktywność online. Bądźmy pewni, że udostępniamy tylko te dane, którymi rzeczywiście chcemy się dzielić. Usuwając stare zdjęcia pamiętajmy także o tych, które mogą być kłopotliwe. Nie tylko dla nas.

 

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.