“Obdarowani Polską” na przełomie dziesięcioleci

411x0_koncert-lata50-60-plakatByły już piosenki dwudziestolecia międzywojennego i kolędy, a teraz utwory z lat 50. i 60. minionego wieku zabrzmią podczas koncertu z cyklu “Obdarowani Polską, 100 lat niepodległej” w Szkole Podstawowej w Nowodworze. Uczniowie, ich rodzice i nauczyciele zapraszają do sali gimnastycznej w niedzielę 8 kwietnia na 18.00.

W prawie godzinnym koncercie wystąpią siódmoklasiści i uczniowie drugiej klasy gimnazjum, którzy zaśpiewają m.in. piosenki Sławy Przybylskiej, Karin Stanek, Nataszy Zylskiej, Czesława Niemena i Czerwonych Gitar. – Usłyszymy m.in. “Kasztany”, “Gdzie są kwiaty z tamtych lat”, “Serduszko puka w rytmie cza-cza”, “Dziwny jest ten świat” czy “Tak bardzo się starałem” – wylicza autorka scenariusza Anna Walczak. 

Oprócz części wokalno-muzycznej w programie są również – jak to ujęli organizatorzy – “kulinarne wybryki ubiegłych dziesięcioleci”. W rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową dyrektor SP w Nowodworze Małgorzata Gągała wyjaśnia, że chodzi o degustację potraw, nawiązujących do tytułu niedzielnego koncertu, które przygotowuje rada rodziców. – Będą m.in. śledzie, bigos, sałatka jarzynowa, galareta, kisiel i ponadczasowe pierogi – zdradza dyrektor Gągała. Pełnego menu na razie nie chce ujawniać, zapraszając gości na niedzielne spotkanie.

 

Bilet wstępu kosztuje tylko 10 złotych, a zebrane w ten sposób pieniądze, podobnie jak podczas poprzednich koncertów, zostaną przeznaczone na nowy sztandar placówki, która po reformie oświatowej przestała być zespołem szkół, a została przekształcona w szkołę podstawową. 

Koncert jest jednym z elementów projektu, który jest realizowany w szkole w Nowodworze od listopada ubiegłego roku. W grudniu odbył się koncert piosenek z lat 20. i 30., a miesiąc później uczniowie śpiewali kolędy. Po niedzielnej podróży po latach 50. i 60. autorzy projektu planują jeszcze m.in. spotkania nawiązujące do lat 70. i 80. oraz współczesnej historii Polski. 


(fot. SP w Nowodworze)