Oni walczyli za niepodległą

411x0_11listopada2018-1_1Kamień z pamiątkową tablicą będzie upamiętniać 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w gminie Nowodwór. Obelisk stanął na placu przy urzędzie gminy, a jego odsłonięcie odbyło się podczas obchodów narodowego święta.

Uroczystość poprzedziła msza święta w intencji ojczyzny w kościele parafialnym, po której miejsce pamięci poświęcił proboszcz miejscowej parafii ksiądz kanonik Antoni Przybysz. Przy tablicy z napisem: “W hołdzie poległym i walczącym o wolność ojczyzny w 100 rocznicę odzyskania niepodległości” wieńce i kwiaty złożyły delegacje władz samorządowych z wójtem Ryszardem Piotrowskim i przewodniczącym rady gminy Krzysztofem Cybulą oraz Szkoły Podstawowej w Nowodworze. 

 

411x0_11listopada2018-5_1Po odsłonięciu obelisku uczestnicy spotkania zaśpiewali wspólnie kilka pieśni patriotycznych, a w południe włączyli się w ogólnopolską akcję śpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

Pamiątkowy kamień upamiętniający tegoroczne święto niepodległości, podarowali Monika i Mariusz Kazimierczakowie z Ryczy, a w jego postawieniu i uporządkowaniu placu pomagali Krzysztof Niski, Leszek Jazurek i Krzysztof Szalej oraz pracownicy urzędu gminy.

 

Po uroczystości goście odwiedzili szkołę w Nowodworze, gdzie obejrzeli wystawę “Życie mieszkańców Nowodworu i okolic na przestrzeni ostatniego wieku”, m.in. ze zdjęciami i dokumentami od czasów zaborów po współczesność. Ekspozycja została otwarta dwa dni wcześniej podczas szkolnych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.