Pierwszy szkolny dzień języków obcych

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowodworze wybrali się w lingwistyczną podróż przez świat. W poniedziałek 15 października po raz pierwszy obchodzili Międzynarodowy Dzień Języków Obcych.600x0_dzien-jezykow-obcych-1_1

Podczas akademii, którą poprowadzili Aleksandra Maciejewska i Bartosz Głodnicki z III klasy gimnazjum, jej uczestnicy odwiedzili Niemcy, Hiszpanię, Francję, Anglię i Włochy oraz Japonię, Wietnam i Kubę. Wiersze i piosenki prezentowali uczniowie starszych klas podstawówki – od IV do VIII oraz trzecioklasiści z gimnazjum. Na przykład Nadia i Mikołaj Dąbrowscy recytowali wiersze po niemiecku, a Jagoda i Wiktoria Pośpiech zaprezentowały własny utwór, napisany na konkurs językowy z angielskiego i niemieckiego, który odbył się w szkole przed weekendem. Startowały w nim trzy grupy trzecioklasistów z gimnazjum, które w rywalizacji o miano Mistrza Języków Obcych mierzyły się z zadaniami z gramatyki oraz znajomości słówek, kultury, tradycji i życia codziennego obu krajów. Konkurs składał się z 6 etapów. Były to: wiedza ogólna o krajach, wykrywanie błędów w zdaniach, literowanie, skojarzenia językowe, gramatyka i układanie wiersza. Rywalizacja była bardzo wyrównana, a różnice między poszczególnymi zespołami niewielkie. Ostatecznie wygrały Aleksandra Maciejewska, Wiktoria Pośpiech i Jagoda Pośpiech, które wystąpiły na poniedziałkowej akademii.

 

Wiktoria i Jagoda Pośpiech wyrecytowały swój wiersz, a Aleksandra Maciejewska wykonała piosenkę po francusku. Poza tym Amelia Niebrzydowska zaśpiewała po niemiecku, Oliwia Wysocka powiedziała wiersz w języku japońskim, Wiktoria Wawer wyrecytowała utwór o słonecznej Italii, a uczennice klasy Va zaśpiewały piosenkę “Sofija” Alvaro Solera.

Ponadto na przystanku w Londynie uczniowie klasy IV złożyli wizytę Buckingham Palace, gdzie Królowa Elżbieta przyjęła na herbatce słynnych Brytyjczyków. Byli wśród nich m.in. Sheerlock Holmes, David Beckham, Aleksander Graham Bell, William Shakespeare, Robin Hood i książę Harry z żoną Megan.

W scenografii poniedziałkowej akademii pojawiały się flagi odwiedzanych państw, a w tle było słychać dźwięki muzyki kubańskiej i wietnamskiej, do której dziewczęta z klasy IIIb zaprezentowały układ taneczny.

 

Był to pierwszy Międzynarodowy Dzień Języków Obcych w SP w Nowodworze, który został zorganizowany z inicjatywy nauczycielki języka angielskiego Urszuli Kardas przy wsparciu germanistki Ilony Brodowskiej. Wysoki poziom występów, żywe i ciepłe przyjęcie publiczności oraz niepodważalne walory edukacyjne obchodów sugerują, że pomył ten będzie kontynuowany.

(fot. SP w Nowodworze)