Przedsiębiorcy z mniejszym długiem w ZUS

Długi przedsiębiorców wobec ZUS zmalały od stycznia o kilkanaście procent. W województwie lubelskim średnie zadłużenie przypadające na jednego działającego płatnika składek jest też jednym z najniższych w kraju.

 

Zadłużenie aktywnych płatników składek wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych spadło o prawie 17 procent (od końca grudnia do końca kwietnia). Natomiast liczba działających przedsiębiorców, którzy mieli długi składkowe, zmalała o około 6 procent.

Po części jest to efekt wprowadzenia zmian w rozliczaniu składek, czyli e-Składki. Od stycznia tego roku wpłaty przedsiębiorców do ZUS w pierwszej kolejności pokrywają ich najstarsze wymagalne zadłużenie. To obniża dług, płatnik ma również mniej odsetek do zapłacenia.

Łączne zadłużenie aktywnych płatników składek w województwie lubelskim wynosiło na koniec kwietnia prawie 346 mln zł. To zaległości 20,2 tys. podmiotów. Średnio na jednego dłużnika w Lubelskiem przypada więc 17 tys. zł długu i jest to jedna z najniższych kwot w kraju. Dwa razy większa jest przeciętna zaległość przedsiębiorców ze Śląska, gdzie ten wskaźnik jest najwyższy w Polsce.

Długi prawie połowy lubelskich firm nie przekraczają tysiąca złotych (49 proc. płatników). Ponad 43 proc. przedsiębiorców ma zaległości od 1 tys. do 50 tys. zł, 7,5 proc. – od 50 tys. do 500 tys. zł. Mniej niż pięćdziesięciu płatników zadłużyło się na ponad pół miliona złotych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w trudnej sytuacji finansowej można starać się o ulgę w spłacie składek. Jeśli zaległości jeszcze nie powstały, można odroczyć termin zapłaty składek. A gdy dług już istnieje – rozłożyć go na raty albo w wyjątkowych okolicznościach umorzyć. Warto skorzystać z pomocy doradców ds. ulg i umorzeń, którzy dyżurują w placówkach ZUS w Lublinie (tel. 815357592 i 815357677), Chełmie (tel. 825653455, wew. 272) i Biłgoraju (tel. 846881468).

 

 

Małgorzata Korba

regionalny rzecznik ZUS

w województwie lubelskim