Spotkanie w sprawie szpitala powiatowego w Rykach

WP_20181102_14_20_47_ProDziś 2 listopada 2018 r. po godzinie 14.00 w Urzędzie Miasta w Rykach  odbyło się spotkanie w sprawie ryckiego szpitala.

Inicjatorem spotkania był Pan Jarosław Żaczek – Burmistrz Ryk, mimo że zadaniem zapewnienia opieki zdrowotnej dla mieszkańców powiatu ryckiego  jest Starostwo Powiatowe w Rykach.

Przypomnijmy w  czwartek 31 października 2018 r.   firma AMG Centrum Medyczne, która prowadzi Szpital Powiatowy w Rykach, poinformowała o zaprzestaniu dalszej działalności. Firma AMG i zarazem Starostwo Powiatowe w Rykach pozostawiło mieszkańców powiatu ryckiego bez opieki zdrowotnej.  Nie została zapewniona opieka zdrowotna nocna i świąteczna.

Na spotkanie oprócz mieszkańców powiatu ryckiego przybyli zaproszeni goście: Pan Przemysław Czarnek – Wojewoda Lubelski, Pan Dyrektor Lubelskiego OW NFZ Karol Tarkowski, Pani   Agnieszka Kowalska-Głowiak -Dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, Pan Leszek Kowalczyk – nowo wybrany  Radny Sejmiku Wojewódzkiego.

Na początku spotkania Pan Wojewoda  poinformował, że jeżeli chodzi o opiekę zdrowotną nocną i świąteczną na miejscu ma zapewnić szpital w Dęblinie, tam została zwiększona obsada lekarska, natomiast opieką wyjazdową ma zapewnić szpital w Puławach. Jest to sytuacja tymczasowa. W przyszłym tygodniu ta opieka ma być przeniesiona do Ryk, a obsługiwana  będzie przez szpital w Puławach. Ponadto podkreślił, że trudna sytuacja szpitala w Rykach to nie nowość. Zarząd Powiatu w Rykach czekał, aż szpital upadnie, przedstawił możliwości jakie mógł podjąć zarząd powiatu ze starostą na czele, aby uniknąć obecnej sytuacji szpitala w Rykach.

Pan Dyrektor Lubelskiego OW NFZ -Karol Tarkowski - na początku poinformował, że zgłosił sprawę  do prokuratury, że  AMG Centrum Medyczne nie zapewniło opieki zdrowotnej dla mieszkańców powiatu ryckiego.

Pan dyrektor Lubelskiego OW NFZ, Pani dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie i Pan Wojewoda przedstawili   realną możliwość utworzenia przez nową Radę Powiatu SPZOZ w Rykach, co zapewniło by możliwość funkcjonowania ryckiego szpitala.  Nowo wybrany radny powiatu Pan Dariusz Szczygielski zapewnił, że radni  powiatowi zrobią  wszystko, żeby jak najszybciej utworzyć SPZOZ w Rykach i żeby jak najszybciej szpital w Rykach ponownie zaczął przyjmować chorych.

 https://www.facebook.com/waszesprawy

 

https://www.facebook.com/waszesprawy/videos/2692182580795472/?t=0

 

 

 

 

 

 

  • Prawdziwy_wieśniak

    Ludzie, co z Nami jest nie tak??? Rządzący nasza gminą/powiatem (Ryckim) od dawna wiedzieli , że w naszym szpitalu źleeeee się dzieje. Mimo to nic nie robili, dosłownie nic!!! Wszyscy dobrze wiemy, że obiecanek przed wyborami mamy multum. Najważniejsze jednak są te, które się sprawdzają. Najdziwniejsze jest to, że statystycznie, 80% mieszkańców naszego powiatu miało negatywne podeście do naszego ryckiego szpitala.
    Jest jednak druga strona medalu, ludzie, którzy do tego doprowadzili, też kiedyś będą musieli skorzystać z opieki szpitalnej/SOR. I tu zdziwienie, trzeba “dymać” do Puław, no chyba że poseł, wtedy zabierą helikopterem do warszawy.