W krainie ceramiki

Uczniowie szkoły Podstawowej w Nowodworze poznawali w praktyce jak powstają wyroby ceramiczne. Uczyli się tego podczas warsztatów, które w czwartek 25 kwietnia poprowadziła w szkole Katarzyna Ruta-Piłat z „Pracowni Zapiecek” w Opolu Lubelskim. 

Z jej rad, wiedzy i doświadczenia skorzystała prawie 80-osobowa grupa dzieci z klasy I oraz ich starsi koledzy z klas IV – VI. Do pracy ze swoimi słuchaczami Katarzyna Ruta-Piłat przywiozła 50 kilogramów gliny, z której powstawały pomysłowe miski w formie kwiatów według autorskich projektów – relacjonuje pomysłodawca czwartkowych warsztatów Andrzej Staniszewski. 

Prowadząca zajęcia podkreślała, że wykonywanie prac ceramicznych jest procesem magicznym i standardowo polega na dokładnym wymieszaniu odpowiednich surowców, formowaniu, wysuszeniu i wypaleniu. Katarzyna Ruta-Piłat do każdego etapu dodaje od siebie radość tworzenia, pasję powstawania i samorealizację, której efektem są unikatowe przedmioty z gliny. 


Prace szkolnych garncarzy po warsztatach pojechały do wypalenia i szkliwienia, ale za dwa tygodnie mają wrócić i cieszyć oczy młodych autorów.


(fot. A. Staniszewski/SP Nowodwór)