Wyjazdowe lekcje historii i geografii

Gdzie się znajduje „chodnik śmierci”, jak wyglądają „Błędne skały”, co można zobaczyć w afrykarium albo z czego słynie Most Karola? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Nowodworu szukali podczas wycieczki po Górach Stołowych, Wrocławiu i Pradze.

Na kilkudniową eskapadę wybrała się ponad 50-osobowa grupa młodzieży z najstarszych klas podstawówki i ostatniej klasy gimnazjum. Wyjazdowe lekcje historii, geografii i kultury rozpoczęły się w dawnej kopalni złota i arsenu w Złotym Stoku, gdzie uczniowie przeszli podziemną trasę turystyczną. Tworzą ją m.in.: “Sztolnia Gertruda”, “chodnik śmierci” i jedyny w Polsce podziemny wodospad w “Sztolni Czarnej”.


W kolejnym dniu uczniowie weszli na najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki i świetnie bawili się w Rezerwacie “Błędne skały”, pokonując labirynt szczelin, korytarzy i zaułków. Odwiedzili również Sanktuarium Maryjne w Wambierzycach.

 

Nie lada wyzwaniem była Praga, zachwycająca ciekawą architekturą, mnogością wąskich uliczek i niezliczoną liczbą atrakcji, z których podczas wycieczki trzeba było wybrać te najważniejsze. Zatem młodzi mieszkańcy Nowodworu odwiedzili królewski kompleks Hradczany z majestatyczną Katedrą św. Wita. Dotarli tu krętymi uliczkami romantycznej Malej Strany położonej u stóp zamku. Byli także na Starym Mieście gdzie podziwiali ratusz ze słynnym zegarem astronomicznym i w centrum Nowego Miasta na Placu Wacława, na którym stoi rzeźba konna św. Wacława. Był także, obowiązkowy w Pradze, spacer Mostem Karola.

 

Ostatnie wyjazdowe lekcje odbyły się ponownie w Polsce. W Kudowie Zdroju grupa odwiedziła pijalnię wód mineralnych w miejscowym uzdrowisku, Kaplicę Czaszek i muzeum ginących zawodów, gdzie obejrzała pokaz toczenia glinianych naczyń, dom wypieku chleba, chatkę robótek ręcznych, kuźnię i mini zoo. Z kolei we Wrocławiu był czas na spacer po Starym Mieście i ogrodzie zoologicznym z afrykarium oraz wizyta w Centrum Edukacji Ekologicznej “Hydropolis”. To unikatowe centrum wiedzy o wodzie, które znajduje się na akwenie o powierzchni ponad 4 tysięcy metrów kwadratowych. “Hydropolis” to jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie.

(fot. SP Nowodwór)