Z kolędą przez stulecie niepodległej

a1W ciągu zaledwie kilku dni mieszkańcy gminy Nowodwór po raz drugi mieli okazję do posłuchania i śpiewania kolęd. W minioną środę w miejscowej szkole podstawowej wystąpili uczestnicy 23. Gminnego Konkursu Kolęd „Śpiewajmy maleńkiemu”, a w piątek 26 stycznia w tym samym miejscu odbył się koncert, zorganizowany w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

 

W wieczorze kolęd i pastorałek tym razem prezentowali się nie tylko uczniowie, ale również ich rodzice, nauczyciele, a nawet przedstawiciele władz samorządowych. Każda klasa przygotowała po jednym utworze, a program koncertu dopełniły jasełka i krótki film o bohaterach II wojny światowej, którzy oddali życie w walce o niepodległą ojczyznę.

Oprócz występów klasowych w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Nowodworze kolędy i pastorałki wykonywały solistki: Agnieszka Pawłowska, Amelia Niebrzydowska, Julia Maciak, Ola Maciejewska, chór parafialny z Leopoldowa pod kierunkiem Dariusza Kowalskiego i uczniowie Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu.

 

Ponadto rodzice zaśpiewali kolędę “Triumfy Króla Niebieskiego”, nauczyciele – “Z Narodzenia Pana dzień dziś wesoły”, a Pierwsza Nadwieprzańska Drużyna Harcerzy “Mafeking” im. gen. Franciszka Kleeberga zaprezentowała program kolędniczy.

Na scenie pojawił się także zespół trzech pokoleń rodziny Parzyszków, wspierany przez rodzinę Kamińskich, z bogatym instrumentarium w postaci m.in. akordeonu, gitary basowej i instrumentów perkusyjnych. 


 

Piątkowy wieczór kolęd i pastorałek był częścią większego projektu pod wspólnym hasłem “Obdarowani Polską, 100 lat niepodległej”, który będzie realizowany do listopada, a został podzielony na cztery okresy historyczne. Po grudniowym koncercie przebojów z dwudziestolecia międzywojennego, będą jeszcze spotkania nawiązujące do czasów PRL i III Rzeczpospolitej. 


(fot. SP w Nowodworze)