Zmiany w urzędach pracy

Właśnie od WP_20140501_026 27.05.2014 r.  wchodzi w życie nowelizacja Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która ma poprawić sytuację. Bezrobotni wciąż mogą skorzystać z dotacji na założenie własnej działalności, stażu, wyposażenia, doposażenia stanowiska pracy. Nowe przepisy dają jednak urzędom dodatkowe narzędzia, które mają skutecznie wspierać zatrudnienie. Bony stażowe, bon na zasiedlenie, bon szkoleniowy, granty na telepracę czy pożyczki z Funduszu Pracy na utworzenie stanowiska pracy. Specjalne programy przewidziano również dla osób młodych do 30. roku życia i po 50. roku życia. Podstawowy instrument reformy to profilowanie.

 

To czeka tych, którzy już dzisiaj przyjdą do urzędu pracy. Bezrobotni zostaną podzieleni na trzy grupy. W pierwszej znajdą się bezrobotni aktywni, którzy nie potrzebują specjalistycznej pomocy, a jedynie przedstawienia ofert pracy. W grupie drugiej – wymagający wsparcia w postaci szkoleń czy staży. W trzeciej – bezrobotni oddaleni od rynku pracy, zagrożeni między innymi wykluczeniem społecznym. Każdy bezrobotny zarejestrowany w urzędzie będzie od początku prowadzony przez tego samego doradcę klienta.

Ustawa zakłada też premiowanie urzędników za osiągane efekty. Miejmy nadzieję , że bezrobotni będą skuteczniej obsługiwani w urzędach pracy i wpłynie to na zmniejszenie liczby bezrobotnych.

 

Niestety reforma będzie wprowadzana na bieżąco, z chwilą otrzymania pieniędzy z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na realizację poszczególnych zadań. Od przyszłego roku usługi aktywizacji osób bezrobotnych mają być zlecane agencjom zatrudnienia.