Gmina Ryki uzyskała dofinansowanie ……

W dniu 25.11.2022r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed wręczył 54 umowy o przyznanie pomocy finansowej na realizację operacji typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych”.
✔Gmina Ryki uzyskała dofinansowanie do projektu “Przebudowa Drogi Gminnej 102838L Ryki-Janisze-Stary Bazanów.
✔Dofinansowanie ze środków PROW na lata 2014-2022 w ramach poddziałania “Wsparcie inwestycji związanej z tworzeniem, ulepszeniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii”.
✔Wartość całkowita projektu 4 865 525,00 zł
koszt kwalifikowalny 4 864 479,50 zł
kwota dofinansowania 3 095 268,00 zł
✔Długość przebudowanych dróg 2,766 km.
✔Celem operacji jest wsparcie lokalnego rozwoju w sołectwach Janisze i Stary Bazanów poprzez zapewnienie komunikacji przebudowaną drogą o długości 2,766 km.
✔Stan projektowy drogi:
szerokość jezdni 5m, pobocze utwardzone o szerokości 4m, ustawienie barier na odcinku istniejącego przepustu/mostu, wzmocnienie konstrukcji jezdni, nawierzchnia asfaltowa, wykonanie kanału technologicznego.
✔Zakres robót do wykonania: roboty przygotowawcze i rozbiórkowe, zdjęcie warstwy humusu, wykonanie kanału technologicznego, korytowanie pod konstrukcję jezdni i zjazdów, wykonanie konstrukcji i nawierzchni jezdni, wykonanie nawierzchni zjazdów, roboty wykończeniowe.

Czytaj dalej

Policjanci z Ryk zatrzymali 39-letniego mieszkańca powiatu ryckiego, który pod wpływem alkoholu zaczepiał przechodniów na ulicy. W trakcie kontroli osobistej okazało się, że ma przy sobie woreczek z suszem. Gdy policjanci przeszukali jego mieszkanie ujawnili kolejne narkotyki.

Policjanci z Ryk zatrzymali 39-letniego mieszkańca powiatu ryckiego, który pod wpływem alkoholu zaczepiał na jednej z ulic Ryk przechodniów. W  trakcie kontroli osobistej okazało się, że posiadał przy sobie woreczek z suszem. Gdy policjanci przeszukali jego mieszkanie ujawnili kolejne narkotyki.a20

Czytaj dalej

XII Bieg Niepodległości o Puchar Burmistrza Ryk Jarosława Żaczka

11 listopada zapraszamy do kolejnej biegowej rywalizacji w Rykach. Już po raz 12. odbędzie się Bieg Niepodległości o Puchar Burmistrza Ryk Jarosława Żaczka. Tak jak w poprzednich latach pobiegniemy na dystansie 5km, na atestowanej przez PZLA trasie. Dla  zawodnika, który pobije rekord trasy (2021r. 14:31 – Patryk Kozłowski) czeka nagroda finansowa od firmy EuroCOLD w wysokosci 1500 PLN . Przewidujemy także nagrody finansowe w kategorii OPEN kobiet i mężczyzn. Nagrodzimy także najlepszy progres Waszych wyników. Szerzej o nagrodach w regulaminie zawodów. Trasa biegu  5 km przebiega ulicą Przemysłową w Rykach. Start i meta w okolicy niebieskiego biurowca (zdjęcie ze streer view poniżej).

Zgłoszenia do biegu głównego :

zapisy

Wzór oświadczenia dla osoby niepełnoletniej biorącej udział w biegu głównym - TU.

bieg11112022

 

Pościg otwockiej drogówki na terenie trzech powiatów. 16-letni kierowca łamał przepisy, powodował kolizje i ominął punkt blokadowy, jadąc prosto na stojących policjantów

 

Brawurowy pościg policjantów z otwockiej drogówki za kierowcą audi rozpoczął się na S-17 w Otwocku i trwał blisko 30 minut. 16-latek próbował za wszelką cenę oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooozgubić radiowóz, łamiąc przy tym wszelkie przepisy drogowe. W Woli Koryckiej (miejscowości w powiecie garwolińskim) nawet ominął poboczem punkt blokadowy, jadąc wprost na stojących policjantów. Ostatecznie w Zalesiu (miejscowości w powiecie ryckim) widząc, że nie ma szans ucieczki, wjechał w pole i kontynuował ją dalej pieszo. Otwoccy policjanci byli jednak od niego szybsi. Na dodatek okazało się, że 16-latek wiózł dwoje pasażerów, 14-latkę i 18-latka oraz posiadał umowy kupna-sprzedaży pojazdu z podrobionym podpisem.

Policjanci z otwockiej drogówki na trasie S-17 w Otwocku próbowali zatrzymać do kontroli kierującego osobowym audi, który przekroczył dopuszczalną prędkość o 39 km/h, jednakże ten zignorował ich polecenia i znacznie przyspieszył. Wówczas funkcjonariusze natychmiast podjęli pościg, lecz dogonienie sprawcy nie było takie proste.

Pościg za rozpędzonym audi na terenie trzech powiatów: otwockiego, garwolińskiego i ryckiego trwał blisko 30 minut i był niezwykle niebezpieczny i brawurowy, więc konieczne było zaangażowanie dodatkowych patroli. Kierowca w jego trakcie łamał wszelkie przepisy drogowe, taranował pojazdy, wyprzedzał je poboczem, a nawet doprowadzał do zdarzeń drogowych. Momentami osiągał prędkość ponad 240 km/h.

Ponadto w Woli Koryckiej (pow. garwoliński) ominął poboczem drogi wystawiony przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie punkt blokadowy, usiłując przejechać stojących policjantów. Dopiero w miejscowości Zalesie (pow. rycki) widząc, że tym razem nie uda mu się ominąć kolejnej blokady wystawionej przez mundurowych ryckiej komendy i uciec przed ścigającym go radiowozem otwockiej Policji, dynamicznie skręcił i wjechał w pole, po czym wybiegł z pojazdu i dalej uciekał pieszo. Otwoccy policjanci byli od niego szybsi.

Ku zdziwieniu mundurowych, kierującym audi okazał się 16-letni mieszkaniec Lublina. Nieletni był trzeźwy, nie posiadał prawa jazdy i wiózł dwoje pasażerów, 14-latkę i 18-latka, których swoją brawurą również naraził na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia. Na dodatek w jego samochodzie policjanci znaleźli umowy kupna-sprzedaży pojazdu, na których sfałszował podpis.

Po wykonanych czynnościach w otwockiej jednostce, 16-latek i 14-latka zostali przekazani pod opiekę rodzicom.

Niebawem zgromadzone w sprawie materiały zostaną przekazane do sądu rodzinnego, który zadecyduje o dalszym losie 16-latka. Policjanci zarzucili mu aż 7 czynów karalnych.

mł. asp. Paulina Harabin

Źródło: KPP Garwolin

 

Czytaj dalej

 1 listopada – darmowa komunikacja miejska

Szanowni Państwo!
W związku ze zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych, informuję iż w dniu
1 listopada 2022 r. mieszkańcy Ryk udający się na cmentarz przy ul. Królewskiej, będą mogli skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Dwa busy z PKS-u w Rykach będą rozpoczynały kursy od godziny 9:00 a zakończą po godzinie 15:00, cały czas obsługując linię Netto – koniec ul. Dolnej, w jedną i drugą stronę. Trasa bezpłatnego połączenia będzie przebiegała następująco:

I przystanek – parking przy Netto
II przystanek – przystanek autobusowy przy Liceum Ogólnokształcącym na ul. Słowackiego
III przystanek – parking przy galerii Ósemka
IV przystanek – dawny przystanek, ul. Kościuszki
V przystanek – koniec ul. Dolnej.

Przystanek nr V będzie również miejscem rozpoczęcia trasy busów w stronę powrotną w kierunku Netto.

Mam nadzieję, że powyższe rozwiązanie zachęci Państwa do skorzystania z darmowej komunikacji miejskiej, a tym samym rozwiąże chociaż w części problem ogromnych korków jakie powstają w tym dniu.

Dla ułatwienia zamieszczamy mapkę pokazującą miejsca przystanków.

 

GMINA RYKI