Piłkarki na finiszu rozgrywek

Uczniowski Klub Sportowy „Legion” Grabów Szlachecki był w miniony weekend gospodarzem kolejnej rundy aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaazmagań piłkarek, rywalizujących w Wojewódzkich Mistrzostwach Orliczek, czyli dziewczynek urodzonych w 2010 roku lub później. Mimo, że była to przedostatnia seria spotkań, mająca duży wpływ na ostateczną klasyfikację, rozegrano tylko jedno spotkanie, ponieważ dwie drużyny nie dojechały na zawody.

Czytaj dalej

Urząd nadal w rygorze sanitarnym w Nowodworze

Wszystkie sprawy w Urzędzie Gminy Nowodwór można załatwiać tak jak do tej pory z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa. Trzecia fala epidemii nie wpłynęła na pracę urzędu, bo od wielu miesięcy funkcjonuje on w reżimie sanitarnym. Pracownicy są do dyspozycji, ale swobodne poruszanie się po poszczególnych pokojach nie jest możliwe.aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Czytaj dalej

Kierowco, czy masz już mPrawo Jazdy?

fffffffffffffffffffffW ubiegłym roku prawo jazdy odebrało ponad 293 tysiące kierowców. W sumie, taki dokument ma w Polsce niemal 22 miliony osób. Wszyscy z nich mogą też mieć mPrawo Jazdy. Wystarczy, że pobiorą naszą aplikację mObywatel. Warto!

W 2020 r. najwięcej praw jazdy wydano w województwie mazowieckim (41 098). Najmniej – w opolskim (6829). 95 398, czyli najwięcej, praw jazdy kierowcy odebrali w czwartym kwartale ubiegłego roku (tylko w grudniu – 33 529). Najmniej – 34 774 – w drugim kwartale. Wśród nowych kierowców więcej było pań (148 326) niż panów (144 516).

Prosta sprawa, prosta droga

Skąd to wszystko wiemy? Z Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Dzięki m.in. tej bazie od 5 grudnia 2020 r. nie ma obowiązku wożenia ze sobą tradycyjnego dokumentu potwierdzającego uprawnienia kierowcy. W trakcie kontroli to właśnie tam policjanci sprawdzają dane kierującego pojazdem.

I także od 5 grudnia wszyscy kierowcy mogą mieć swoje prawo jazdy w telefonie – w aplikacji mObywatel. Co zrobić, aby je zdobyć?

Jeśli jeszcze nie masz mObywatela w swoim telefonie – pobierz aplikację. Jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK. W zależności od tego z jakiego telefonu korzystasz, możesz ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

Aby uruchomić mObywatela potrzebujesz profilu zaufanego.

Jeśli nie masz profilu zaufanego, załóż go w kilka chwil, przez internet. Sprawdź, jak to zrobić.

Jeśli masz już profil zaufany i naszą apkę w telefonie – aktywuj w niej mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego (chyba, że już masz to dawno za sobą…).

Jeśli pierwszy raz korzystasz z mObywatela, tłumaczymy, jak aktywować mTożsamość:

  • Będąc w aplikacji kliknij „+ Dodaj pierwszy dokument” w oknie głównym aplikacji i wybierz mTożsamość.
  • Aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy.

Jeśli masz już mTożsamość – wystarczy, że dodasz mPrawo Jazdy (klikając „+ Dodaj dokument” w oknie głównym aplikacji).

- W mPrawie Jazdy znajdziemy niemal wszystkie dane, które mamy także w tradycyjnym dokumencie. Inne może być zdjęcie. W aplikacji pobierane jest z mTożsamości, czyli będzie takie, jakie mamy w dowodzie osobistym – tłumaczy minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ponad 2 miliony mObywateli

Inne różnice? Niewielkie. W mPrawie Jazdy – numer dokumentu nie zawiera ukośników, bo tak dane są zapisane w rejestrze, z którego są pobierane. mPrawo Jazdy prezentuje kody ograniczeń i dodatkowych uprawnień bez informacji dodatkowych. I to tyle.

Jeszcze to musisz wiedzieć: mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. To odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie. Jeśli chcesz mieć mPrawo Jazdy, musisz też mieć ważne tradycyjne prawo jazdy.

- Do dziś aplikację mObywatel pobrało 2 216 519 Polaków. Z mPrawa Jazdy korzysta 878 604 osoby – mówi minister Marek Zagórski.

Wraz z mPrawem Jazdy w naszej aplikacji pojawił się także licznik punktów karnych. A to i tak nie wszystko, co w niej znajdziecie.

Oto kolejne powody, dla których warto ją pobrać:

  • mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Można z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie.
  • mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli Wam komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.
  • eRecepty – dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcecie pokazywać ekranu telefonu, możecie podać numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty. Gotowe, recepta zrealizowana!

Pobierz mObywatela już dziś – ze sklepu Google Play lub AppStore. Każdy kierowca (i nie tylko!) powinien go mieć.

Spokojnej trasy!

Więcej informacji o aplikacji znajdziesz na https://www.gov.pl/mobywatel

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez KPRM (wcześniej Ministerstwo Cyfryzacji) we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.