W szkole o odpowiedzialnej modzie, ekologii i pomaganiu

Na świecie panuje nadprodukcja ubrań. Większość jest tanich i kiepskiej jakości, a przy ich produkcji pracują często dzieci, które ze względu na swój wiek nie otrzymują wynagrodzenia. Tego m.in. dowiedzieli się uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowodworze na warsztatach o odpowiedzialnej modzie.

Zajęcia zorganizowane w czwartek 19 października poprowadziła współzałożycielka Fundacji “Ubrania do oddania” Zosia Zochniak, a spotkanie było nagrodą za aktywny udział w ogólnopolskiej akcji, organizowanej w ramach Programu Be.Eco.

- W naszej szkole w pierwszych trzech miesiącach tego roku organizowaliśmy zbiórkę i “wymiankę” ubrań. To forma second handu, w którym uczniowie wymieniali się bluzkami, spódnicami, kurtkami, spodniami, czy butami, a to co nie znalazło nowych właścicieli przekazaliśmy fundacji. Uzbieraliśmy w sumie ponad 400 kilogramów ubrań co dało nam pierwsze miejsce w kraju, a nagrodą były czwartkowe warsztaty – wyjaśnia koordynatorka akcji “Ubrania do oddania” w SP w Nowodworze Mariola Cąkała. W całej Polsce w ramach eko-wyzwania udało się zebrać prawie 3,5 tysiąca kilogramów odzieży.

Inicjatywa miała również charytatywny wymiar. Za każdy kilogram ubrań partnerzy akcji przekażą złotówkę na “Uniwersytet sukcesu”, który prowadzi Fundacja Digital University. Organizacja wspiera edukację młodych kobiet ze środowisk nieuprzywilejowanych, opuszczających domy dziecka, rodziny zastępcze, placówki opiekuńczo-wychowawcze lub rodziny, znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

Zosia Zochniak przekonywała uczniów ze szkoły w Nowodworze, by ubierali się tak jak chcą, a nie jak każą modowe trendy. Zachęcała również do korzystania z różnych form wymiany odzieży, w tym zakupów nie tylko w second handach, ale również na platformach internetowych.

Przedstawicielka Fundacji “Ubrania do oddania” odpowiadała również na wiele pytań słuchaczy, którymi było ponad 70 uczniów starszych klas szkoły w Nowodworze.

Zbiórka i “wymianka” ubrań to jedno z wielu działań, realizowanych w tej placówce w ramach programu “Be.Com”. Szkoła bierze udział także w podobnym programie “Be.Net”, dotyczącym internetu.

Zarówno młodzież, jak i wspierający ją dorośli deklarują, że jeśli program odzieżowy będzie kontynuowany, przystąpią do niego kolejny raz.

(fot. SP w Nowodworze)

IAS24.pl