Propolis – jego właściwości lecznicze

Propolisem jest nazywana mieszanka substancji żywiczych zebranych przez pszczoły miodne z części roślin, pąków i wysięków w północnej strefie umiarkowanej od Zwrotnika Raka po Koło Podbiegunowe. Głównym źródłem propolisu są pyłki topoli, wierzby, brzozy, olchy, buku i kasztanowca [5].

Propolis jest materiałem budowlanym oraz substancją o działaniu obronnym. Rój pszczół jest w stanie zebrać od 150 do 200 g propolisu w ciągu 1 roku [6].

Czytaj dalej

Singiel Małgorzaty Beczek

ssssPragnę przedstawić debiutancki singiel mieszkanki Ryk, absolwentki Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Rykach – Małgorzaty Beczek. Singiel powstał we współpracy z Delphy Records. Premiera teledysku do „Nie!” odbyła się 30.05.2019r. Utwór jest dostępny we wszystkich platformach streamingowych i w zaledwie trzy dni od premiery został odtworzony w serwisie YouTube ponad 4 tysiące razy.

Czytaj dalej

24 marca Światowy Dzień Gruźlicy. Kiedy przestaniemy szczepić się przeciw tej chorobie ?

Gruźlica, niesłusznie uważana za historyczne zagrożenie, nadal jest problemem w wielu krajach i choć w Polsce nie choruje na nią dużo osób, nie oznacza to jednak, że możemy już przestać się szczepić. W 2017 roku, według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie na gruźlicę zachorowało 10 mln osób. Zapadalność na gruźlicę jest różna – od kilku do kilkuset przypadków na 100 000 ludności. 16% wszystkich chorych na gruźlicę na świecie zmarło z tego powodu. W Europie w 2017 roku odnotowano 55 337 przypadków gruźlicy. 

 

Czytaj dalej

Nie szczepisz dzieci? Lepiej pomyśl, co im powiesz, kiedy śmiertelne choroby powrócą.

gf-wrPk-Y5y4-Va4Y_zaszczep-sie-wiedza-kampania-promujaca-wiarygodne-zrodla-informacji-o-szczepieniach„Polio, tężec, krztusiec, HiB, w naszym stawie dużo ryb, odra, ospa, dur, gruźlica, kogo wskaże czarownica”. Dziś te słowa brzmią jak wyliczanka z horroru, ale jeśli przestaniemy się szczepić, niektóre już zapomniane medyczne terminy ponownie nabiorą tragicznego sensu. Od 29 listopada w TVP oraz na stronie www.zaszczepsiewiedza.pl (zakładka „O akcji”) prezentowany jest spot wyprodukowany przez kampanię  „Zaszczep się wiedzą” i Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej wspierający pozytywny obraz szczepień jako skutecznej profilaktyki przeciw chorobom zakaźnym. Spot jest odpowiedzią na dezinformację dotyczącą szczepień obecną na wielu portalach w Internecie.

 

Czytaj dalej

Czy grozi nam epidemia odry?

gf-17iN-qpDd-pmM5_zaszczep-sie-wiedza-kampania-promujaca-wiarygodne-zrodla-informacji-o-szczepieniach-1920x1080-nocrop128 – tyle zachorowań na odrę, według Głównego Inspektora Sanitarnego,  zanotowano już w tym roku. W 2017 roku było ich o 70 mniej.  Media donoszą o zwiększonej liczbie zachorowań w podwarszawskim Pruszkowie. Czy to już epidemia? Czy mamy się czego bać? Czy wszystkiemu winni są przeciwnicy szczepień? „Choroby zakaźne są nieprzewidywalne. Jedni chorobę przejdą łagodnie, inni ciężko. Drobnoustroje mogą przełamać układ odpornościowy zdrowej dotąd osoby i wywołać powikłania, a nawet śmierć krótkim czasie. Szczepienia pozwalają nam kontrolować te choroby” mówi  epidemiolog dr hab. Paweł Stefanoff z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego.

  Czytaj dalej

W całej Polsce trwa rywalizacja młodych piłkarzy o finał na Narodowym

ZPnSoPT_XIX edycja_2We wszystkich zakątkach kraju trwają rozgrywki XIX edycji turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, czyli największych zawodów piłkarskich dla dzieci w Europie. Dziewczęta i chłopcy w wieku 6-12 lat rozpoczęli rywalizację, której finał odbędzie się 2 maja 2019 roku na stadionie PGE Narodowym.

  Czytaj dalej

Historia najlepszą nauczycielką, czyli twórcy szczepionek, którzy zmienili nasze życie

gf-H9mA-XziW-HvkL_zaszczep-sie-wiedza-kampania-promujaca-wiarygodne-zrodla-informacji-o-szczepieniach-664x0-nocropWczoraj w sejmie toczyła się debata dotycząca obowiązku szczepień. Padało wiele stwierdzeń, które, wbrew wiedzy medycznej, podważały sens tej ratującej życie procedury. Jeśli nie przekonują badania naukowe, to nadszedł czas, aby to historia pomogła nam w uzyskaniu odpowiedniej perspektywy. Przed erą szczepień choroby dziesiątkowały mieszkańców wszystkich kontynentów, dzieci chorowały, umierały, pozostawały okaleczone na całe życie. Warto poznać kilka nazwisk osób, którym zawdzięczamy nasze zdrowie, a czasem i życie. Bez ich pracy nasz świat wyglądałby całkiem inaczej, a choroby byłyby codziennością.

 

Czytaj dalej