Miejsko – Gminny Przegląd Jasełek i Widowisk

Miejsko – Gmienne Centrum Kultury w Rykach zaprasza zespoły, grupy teatralne z różnych środowisk oraz grup a1wiekowych, przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie, z terenu miasta i gminy Ryki do wzięcia udziału w Miejsko – Gminnym Przeglądzie Jasełek i Widowisk Okołoświątecznych 15 – 16 stycznia 2019r. od godz. 9.00 w Kinie “Renesans”.

Regulamin na stronie MGCK http://mgck.ryki.pl/

 

Te chwile na długo pozostaną w naszej pamięci…

20181212_132710Te chwile na długo pozostaną w naszej pamięci…

            12 grudnia o godzinie 12:11 W Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie, rozpoczął się wieczór poezji, prozy i pieśni patriotycznej w ramach szkolnego programu „Niepodległa”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie wszystkich klas naszej szkoły (I-IV). Krótkim przemówieniem organizatora wieczornicy           p. Urszuli Pacholskiej zostało rozpoczęte uroczyste spotkanie. Wśród poezji patriotycznej odczytane były wiersze T. Różewicza, K.K. Baczyńskiego, K. Wierzyńskiego, T. Gajcego. Obecna na spotkaniu p. Urszula Kostyra opowiedziała historię młodych ludzi, którzy walczyli w czasie  wojny, przeczytała również utwór „Elegia o… chłopcu Polskim” K.K. Baczyńskiego, wiersz T. Różewicza został przeczytany przez organizatora spotkania p. Urszulę Pacholską.

 

 

 

            Kolejne utwory – „Mazowsze” i „Bagnet na broni” zostały przeczytane przez Dominika Pyrę z klasy 2tk. Wśród zaproszonych gości znalazły się p. Anna Strumnik „Wybór opowiadań” T. Borowski „Ludzie, którzy szli”  i p. Małgorzata Radomska „Przetrwałem. Życie ofiary J. Mengel (fr).

            Wśród prozy znalazły się „Dziewczęta z Auschwitz: S. Winnik, „Przetrwałem życie ofiary” J. Mengele, „Dziewczyny z powstania” (prawdziwe historie) A. Herbich. Wśród pieśni patriotycznych wysłuchane zostały – „Legiony”, „Piechota” i „Rozmaryn” oraz krótkie filmiki dotyczące udziału Polaków na frontach I i II wojny światowej.

            Spotkanie zakończyło się  wieczorem, wśród 30 uczestników znalazła się nie tylko młodzież polska, ale też ukraińska i białoruska z klas: 1TI, 1TL, 1TK, 2TK, 3TL, 4TL, 4TK.

            Wierzymy, że podobne wieczory wkrótce zagoszczą w murach naszej szkoły.

Miłośnicy Koła Historycznego