Na terenie działania Komendy Powiatowej PSP w Rykach
w okresie od 27 października do 2 listopada 2015 roku odnotowano następujące zdarzenia:
26.10.2015r.
? Ryki ul. Żytnia – kot uwięziony w kontenerze na śmieci na terenie ZSZ nr 1. Po dojechaniu zastępu z KP PSP w Rykach ustalono, że mały kotek włożył głowę w otwór spustowy kontenera na śmieci i nie może się oswobodzić. Działania strażaków polegały na częściowym rozcięciu i powiększeniu otworu. Prace te pozwoliły bezpiecznie wydobyć kotka. Następnie kota przekazano pracownikom szkoły.
27.10.2015 r.
? Dęblin rzeka Wisła – poszukiwanie zaginionego wędkarza. Po dojechaniu zastępów do miejsca zdarzenia KDR został poinformowany przez funkcjonariuszy Policji, że poszukiwany jest mężczyzna, który dnia 26.10.2015 r. rano wyszedł z domu na ryby i do chwili obecnej nie powrócił. Strażacy przy pomocy łodzi przeszukiwali rzekę Wisłę. Znajomi zaginionego wędkarza, którzy brali również udział w poszukiwaniu odnaleźli ciało zaginionego, które znajdowało się w wodzie przy lewym brzegu starorzecza. Na miejscu dalsze czynności prowadziła Policja. W zdarzeniu udział brali strażacy z KP PSP w Rykach.
? Dęblin ul. Wiślana ? pożar pralki w mieszkaniu na parterze. Mieszkańcy odłączyli prąd w mieszkaniu oraz podjęli nieskuteczną próbę gaszenia za pomocą gaśnicy proszkowej i opuścili mieszkanie. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca pożaru, oraz podaniu wody na palącą się pralkę. Po ugaszeniu ognia pralka została wyniesiona na zewnątrz budynku. Mieszkanie oddymiono i ewakuowano 11 kg butlę z gazem propan-butan. Po sprawdzeniu instalacji elektrycznej przez elektryka działania zakończono. W działaniach brały udział 3 zastępy straży z KP PSP w Rykach.
30.10.2015 r.
? Dęblin ul. Tysiąclecia – na rondzie ul. Tysiąclecia z ul. Lipową doszło do wypadku dwóch samochodów osobowych. Po wypadku jeden pojazd znajdował się na prywatnej posesji taranując wcześniej ogrodzenie, zaś drugi znajdował się na jezdni. Pojazdami podróżowali tylko kierowcy, którym udzielał pomocy przybyły przed nami ZRM. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu instalacji elektrycznej. Na czas prowadzonych czynności wjazd z ulicy Lipowej w ulicę Tysiąclecia był całkowicie zamknięty, policja kierował ruchem. Po zakończonych czynnościach samochód zepchnięto na pobocze, usunięto pozostałości po wypadku (kawałki plastiku, szkła). W działaniach udział brali strażacy z KP PSP w Rykach i OSP Dęblin-Masów.
? Kletnia Stara gm. Stężyca ? pożar w piwnicy budynku mieszkalnego. Działania zastępu PSP
i OSP Brzeziny i OSP Kletnia polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu wody do wnętrza piwnicy przez ratowników w aparatach ODO. Jednocześnie strażacy odłączyli dopływ prądu w budynku, oraz dopływ wody z wodociągu, która wydostawała się z przepalonej rury pcv zalewając piwnice na głębokości ok. 30cm. W trakcie prowadzonych działań dojechała OSP Stężyca, która stanowiła zaopatrzenie wodne. Po kilku minutach prowadzonych działań gaśniczych ugaszono pożar drewna nagromadzonego w piwnicy i przystąpiono do przewietrzania wszystkich pomieszczeń budynku łącznie z poddaszem. W dalszej kolejności ratownicy wypompowali motopompą szlamową wodę pochodzącą z uszkodzonego wodociągu, oraz wynieśli tlące się drewno z piwnicy na zewnątrz dogaszając je wodą.
? Pawłowice gm. Stężyca ? pożar śmieci przy cmentarzu. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu wody w celu ugaszenia ognia oraz przerzucania i dogaszaniu śmieci. W wyniku prowadzonych działań pożar został całkowicie ugaszony. W działaniach udział brali strażacy z KP PSP w Rykach i OSP Pawłowice.
01.11.2015 r.
? Ryki, ul. Królewska – zabezpieczenie placu przed cmentarzem. Działania jednostek OSP Ryki i Budki-Kruków polegały na zabezpieczeniu terenu wokół cmentarza, kierowaniu ruchem oraz kierowaniu pojazdów w odpowiednie miejsca parkingowe.
? Sobieszyn gm. Ułęż – zabezpieczenie placu przed cmentarzem. Działania jednostek OSP Sobieszyn i Zosin polegały na zabezpieczeniu terenu wokół cmentarza, kierowaniu ruchem drogowym oraz kierowaniu pojazdów w odpowiednio wyznaczone parkingi.
? Ryki, ul. Karola Wojtyły – podtrucie tlenkiem węgla. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia i po przeprowadzonym rozpoznaniu KDR ustalił, że w budynku mieszkalnym wielorodzinnym na I piętrze w jednym z mieszkań znajduje się nieprzytomna młoda kobieta, która zatruła się CO. W chwili wejścia do mieszkania przez strażaków przy osobie poszkodowanej, która leżała na podłodze w łazience znajdował się ojciec. Właściciel mieszkania podjął samodzielną próbę wejścia do pomieszczenia poprzez przystawienie drabiny i wybicie szyby w oknie balkonowym, ponieważ nie mógł skontaktować się od dłuższego czasu z córką. W wyniku wybicia szyby został on ranny w dłoń. Działania straży polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sprawdzeniu mieszkania przyrządem MS-40, pomiar wykazał 680 ppm. CO, równocześnie przystąpiono do ewakuacji osoby poszkodowanej do strefy bezpiecznej i podaniu jej tlenoterapii 100 % tlenem. Poszkodowana kobieta została przekazana ZRM. Natomiast mężczyźnie strażacy ratownicy opatrzyli ranną dłoń, nie wymagał hospitalizacji. Następnie przystąpiono do przewietrzenia całego mieszkania. W celu wyeliminowania większej ilości osób poszkodowanych, sprawdzono pozostałe mieszkania pod względem zawartości CO, przeprowadzone pomiary nie wykazały wartości niebezpiecznych. Po ponownym przeprowadzeniu pomiaru stężenia CO w mieszkaniu, urządzenie pomiarowe nie wykazało CO w pomieszczeniu.
W związku z pierwszym przypadkiem zatrucia tlenkiem węgla APELUJEMY do wszystkich mieszkańców powiatu
?Pamiętajmy o bezpieczeństwie w sezonie grzewczym?
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Rykach od lat odnotowuje w sezonach grzewczych zwiększoną ilość pożarów w budynkach mieszkalnych, których przyczynami są wady urządzeń grzewczych lub ich nieumiejętne użytkowanie, zwarcia instalacji elektrycznej, nieszczelności lub wadliwe wykonanie przewodów kominowych oraz nieprawidłowe przechowywanie materiałów palnych. Mimo corocznych apeli i ostrzeżeń, wskutek niesprawnych systemów wentylacji lub zgubnej ingerencji w te systemy (np. zaklejanie kratek wentylacyjnych, uszczelnianie do granic absurdu okien i drzwi) odnotowujemy zagrożenia w domach związane z występowaniem tlenku węgla – popularnie zwanego ?czadem?. Apelujemy do naszych mieszkańców, aby przestrzegali przepisy z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego, co w wielu sytuacjach pozwoli uniknąć zgubnych w skutkach pożarów i innych zagrożeń. Warto również zamontować w domach czujki, które mają za zadanie wczesne wykrycie niebezpiecznego stężenia tlenku węgla lub wykrycie we wczesnej fazie występowania objawów pożaru (dym, wysoka temperatura). Jest to niewielki wydatek, a istotnie wpływa na zwiększenie naszego bezpieczeństwa.
Przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa w domach i mieszkaniach:
? zapewnijmy w pomieszczeniach w których przebywają ludzie właściwą cyrkulacje powietrza (absolutny zakaz zasłaniania kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych); przy właściwie działającej wentylacji przyłożona do kratki wentylacyjnej kartka papieru nie powinna odpaść; przy szczelnych oknach warto stosować nawiewniki lub zamykać je w pozycji lekko rozszczelnionej; w łazienkach z gazowym podgrzewaczem wody (zwłaszcza nieposiadających okien) dbać o stałą drożność i sprawność systemu wentylacji (zasłanianie otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych utrudnia napływ świeżego powietrza do pomieszczenia, co może spowodować niecałkowite spalanie gazu w piecyku, a w konsekwencji zatrucie powstałym tlenkiem węgla osób korzystających z kąpieli); pomieszczenia w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki z gazowymi podgrzewaczami wody) powinny być systematycznie wietrzone; przewody dymowe i wentylacyjne należy min. raz na rok poddawać przeglądom (czynności powinno się zlecić osobom posiadającym wymagane uprawnienia w tym zakresie); przewody dymowe należy okresowo czyścić (przy ogrzewaniu węglowym lub drewnem- min. co 3 miesiące; przy ogrzewaniu gazowym lub olejem opałowym – min. co 6 miesięcy),
? zachowajmy wymagane odległości materiałów palnych tj. opał, drewno, ubrania, papier – od pieców c.o. (min. 0.5m); absolutny zakaz stosowania cieczy palnych podczas rozpalania w piecach; wykorzystywanie na opał niedosuszonego drewna może doprowadzić do niedrożności lub nawet uszkodzenia przewodu dymowego oraz do trudnego do ugaszenia pożaru (odkładająca się na ściankach kominów sadza może ulec zapaleniu, powodując zniszczenia w obiekcie i zagrożenie przerzutu ognia na sąsiednie budynki),
? zachowajmy szczególną ostrożność podczas dogrzewania pomieszczeń elektrycznymi urządzeniami grzewczymi (stały nadzór nad pracą urządzeń, ustawienie na niepalnym podłożu, z dala od palnych elementów tj. firanki, zasłonki, meble; stosowanie urządzeń o większej mocy, może spowodować przeciążenie instalacji elektrycznej w budynku, a w konsekwencji pożar); dbać o sprawność i odpowiedni dobór elektrycznych systemów zabezpieczeń; instalację elektryczna należy min. raz na 5 lat poddawać przeglądom (czynności powinno się zlecić osobom posiadającym wymagane uprawnienia w tym zakresie),
? nie zostawiać samochodu w garażu z włączonym silnikiem, nawet jeżeli drzwi do garażu pozostają otwarte,
? nigdy nie należy bagatelizować takich objawów jak: duszności, bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, osłabienie, oszołomienie, przyśpieszone czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla; przy braku w pomieszczeniu w którym przebywamy urządzeń z otwartą komorą spalania, ?czad? mógł się przedostać z innych usytuowanych np. poniżej pomieszczeń (tlenek węgla unosi się do góry, gdyż jest lżejszy od powietrza); w przypadku stwierdzenia objawów wskazujących na możliwość zatrucia tlenkiem węgla, należy natychmiast przewietrzyć te pomieszczenia oraz zasięgnąć porady lekarskiej; korzystać z tych pomieszczeń można dopiero po wyeliminowaniu przyczyny powstawania tego toksycznego gazu,
? w pomieszczeniach w których istnieje ryzyko wydzielania się nadmiernych ilości tlenku węgla (pokój z kominkiem, kuchnia, łazienka z podgrzewaczem gazowym, kotłownia, garaż) warto zainstalować czujniki tlenku węgla; urządzenia to w przypadku wykrycia przekroczonych norm tego gazu, głośnym dźwiękiem zaalarmują zagrożone osoby.
? Dęblin, ul. Ścibiora – pomoc ZRM w transporcie osoby otyłej. Po dojechaniu zastępu na miejsce KDR stwierdził, że na drugim piętrze budynku wielorodzinnego w jednym z mieszkań znajduje się otyły mężczyzna, który nie jest w stanie samodzielnie zejść po schodach. Przed naszym przybyciem na miejscu był ZRM. Działania zastępu polegały na pomocy zespołowi pogotowia ratunkowego przetransportować pacjenta do karetki na tym działania zakończono.
? Dęblin, ul.15 PP Wilków – pożar plastikowego kontenera na śmieci na terenie Cmentarza Komunalnego w Dęblinie. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia
i podaniu wody na palący się śmietnik, co pozwoliło na ugaszenie pożaru.
02.11.2015r.
? Swaty gm. Ryki – pożar w kotłowni budynku mieszkalnego. Przed dojazdem straży pożarnej mieszkańcy wstępnie przygasili ogień. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, dokładnemu ugaszeniu ognia i sprawdzeniu pomieszczenia przy pomocy kamery termowizyjnej. W działaniach udział brał zastęp KP PSP Rykach.
st. kpt. Jarosław Lasek
Oficer prasowy
Komendanta Powiatowego PSP w Rykach