11 grudnia 2016 roku w Polsce i w większości krajów Europy zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Mieszkańcy wielu regionów kraju zyskają sporo nowych połączeń. Przewozy Regionalne każdego dnia będą oferowały swoim podróżnym średnio ponad 1800 pociągów regionalnych i aglomeracyjnych.
W ofercie przewoźnika znajdą się także pociągi łączące sąsiadujące ze sobą regiony oraz kursy do miejscowości turystycznych.
Jak powstawał rozkład jazdy?
Nowy rozkład jazdy pociągów regionalnych i przygranicznych został stworzony zgodnie z zamówieniem samorządów wojewódzkich. Projektując siatkę połączeń i ustalając częstotliwość kursowania pociągów, organizatorzy przewozów brali pod uwagę możliwości finansowe, opinie i sugestie mieszkańców regionów oraz uwarunkowania techniczne i organizacyjne. Jako przewoźnik wspólnie z samorządami dążymy do stworzenia rozkładu jazdy, który w możliwie największym stopniu zaspokaja potrzeby lokalnej społeczności. Od 11 grudnia na trasy kolejowe będzie wyjeżdżało średnio ponad 1800 pociągów Przewozów Regionalnych. W naszej ofercie pojawi się ponad 70 nowych połączeń, a dzięki inwestycjom zrealizowanym przez zarządcę infrastruktury na niektórych trasach skróci się czas podróży oraz powstaną nowe przystanki kolejowe.
Nowy rozkład jazdy pozwoli nam jeszcze lepiej realizować swoją podstawową misję: umożliwiać mieszkańcom większości regionów Polski sprawny i wygodny dojazd do szkoły, na uczelnie, do pracy. Pociągi Przewozów Regionalnych obsługują duże aglomeracje, trasy lokalne i międzyregionalne, zatrzymując się po drodze nawet w najmniejszych miejscowościach, także tych pomijanych przez komercyjnych przewoźników autobusowych. Jesteśmy częścią codziennego życia wielu Polaków ? mówi Mikołaj Turowski, rzecznik prasowy spółki.
Nowy rozkład jazdy w pigułce
- Średnio ponad 1800 pociągów każdego dnia.
- Ponad 70 nowych połączeń.
- Powrót pociągów na kilka nieobsługiwanych dotychczas tras.
- Połączenia lokalne, aglomeracyjne, międzyregionalne i przygraniczne (Białoruś, Czechy, Litwa, Niemcy).
- Krótszy czas podróży na niektórych trasach i nowe przystanki kolejowe.
- Przekazanie przez samorządy obsługi wybranych tras innym przewoźnikom kolejowym.
- Utrudnienia spowodowane pracami modernizacyjnymi prowadzonymi na części linii kolejowych (niezależne od przewoźnika).
województwo lubelskie- na co zwrócić uwagę
- Dodatkowa para pociągów na trasie Lublin ? Chełm ? w godzinach: z Lublina odj. g. 11.35 przyj. do Chełma g.12.48 oraz z Chełma odj. g.16.28 przyj. do Lublina g. 17.40.
- Bezpośrednie pociągi z Terespola do Siedlce z możliwością przesiadki na pociągi KM i dojazd do Warszawy i na powrót.
- Otwarcie nowego przystanku kolejowego w miejscowości Mokre koło Zamościa.
- Utrudnienia ze względu na prace modernizacyjne na linii kolejowej Lublin ? Parczew ? Łuków, Rejowiec ? Zawada -Rejowiec.
Godziny kursowania pociągów zamówionych przez organizatora zostały ustalone na bazie potrzeb społeczeństwa dostosowaniem do możliwości technicznych
i organizacyjnych zarządcy infrastruktury kolejowej PKP PLK S.A. Ograniczenia wynikające ze stanu infrastruktury (modernizacja, naprawy i remonty) oraz priorytetów w przydzielaniu tras pociągów przez zarządcę nie pozwoliły zrealizować wszystkich założeń organizatora przewozów. Rozkład jazdy stanowi więc kompromis, w ramach którego zabezpieczono realizację zdecydowanej większości zidentyfikowanych potrzeb pasażerów związanych z dotarciem do miejsc pracy i nauki. Ponadto wzięto pod uwagę potrzeby wynikające z zapewnienia skomunikowań na stacjach węzłowych pociągów regionalnych z międzywojewódzkimi (operatora PKP Intercity S.A.).
Szczegółowy rozkład jazdy pociągów REGIO w okresie od 11 grudnia 2016 do dnia 11 marca 2017 w załączeniu (pierwsza faza rozkładu jazdy uwzględniająca remonty infrastruktury prowadzone przez zarządcę PKP PLK S.A.)
Kompleksowy rozkład jazdy edycji 2016/2017 dostępny jest na stronie www.rozklad.plk-sa.pl
mapa-polaczen-pr-2017-21-11-2016