PO WER w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie

FE_Wiedza_Edukacja_Rozwoj_rgbW ramach projektu „Zawodowcy z Dęblina na europejskim rynku pracy” o numerze 2017-1-PL01-KA102-035852 „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, 24 uczniów z technikum informatycznego i elektrycznego pod opieką  p. J. Kiebzak i p. A. Misiaka w dniach 13.XI-8.XII. 2017 r. odbywało zagraniczną praktykę zawodową  w Irlandii, w firmach  o profilach działalności zgodnych
z kierunkami kształcenia.

Głównym celem praktyk był rozwój kompetencji zawodowych, społeczno-personalnych , zdobycie doświadczenia zawodowego poprzez praktyki w irlandzkich zakładach, nabycie kluczowych kwalifikacji zawodowych, ułatwiających wejście na rynek pracy, przełamanie bariery językowej, szczególnie w języku branżowo-zawodowym, wzrost pewności siebie, umiejętność radzenia sobie ze stresem, poczucia własnej wartości oraz poszerzenie wiedzy na temat kultury i obyczajów Irlandii.

 

Praktyka zawodowa w ramach projektu PO WER była nowym i cennym doświadczeniem zarówno dla uczniów, jak i ich opiekunów. Podniosła umiejętności komunikacyjne i wpłynęła znacząco nie tylko na rozwój zawodowy, kulturowy, ale także na ich tolerancję i otwartość na świat. Dzięki praktykom uczniowie przekonali się, że są wartościowymi ludźmi, którzy dzięki chęci uczenia się i otwartości na świat mogą znaleźć odpowiednie dla siebie miejsce, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wkrótce rusza rekrutacja do kolejnej edycji programu PO WER i kolejna grupa naszych uczniów wyjedzie do Irlandii, po nowe doświadczenia i umiejętności. My przetarliśmy już szlaki, zostawiliśmy dobre wrażenie, godnie reprezentowaliśmy szkołę, powiat i nasz kraj.

W  ostatnim dniu naszego pobytu w Mallow, spotkaliśmy się wszyscy wraz z naszymi partnerami z Your International Training w biurze firmy, w celu dokonania podsumowania
i ewaluacji praktyk oraz  naszego pobytu w Irlandii. Dzień wcześniej wszyscy nasi uczniowie pożegnali się ze swoimi pracodawcami i mentorami. W tym uroczystym dniu Pani Patrycja Pilarek wręczyła każdemu uczestnikowi:

  • dokumenty Europass Mobilność (w języku polskim),
  • dokumenty Europass Mobility (w języku angielskim),
  • certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w kursie języka angielskiego w Irlandii na poziomie B1,
  • certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w praktykach zawodowych w Irlandii.

10 grudnia w godzinach nocnych dotarliśmy na lotnisko w Modlinie i dalej autokarem do Dęblina. Pożegnaliśmy Irlandię, powitaliśmy Polskę !

Jolanta Kiebzak