Kierowco, czy masz już mPrawo Jazdy?

fffffffffffffffffffffW ubiegłym roku prawo jazdy odebrało ponad 293 tysiące kierowców. W sumie, taki dokument ma w Polsce niemal 22 miliony osób. Wszyscy z nich mogą też mieć mPrawo Jazdy. Wystarczy, że pobiorą naszą aplikację mObywatel. Warto!

W 2020 r. najwięcej praw jazdy wydano w województwie mazowieckim (41 098). Najmniej – w opolskim (6829). 95 398, czyli najwięcej, praw jazdy kierowcy odebrali w czwartym kwartale ubiegłego roku (tylko w grudniu – 33 529). Najmniej – 34 774 – w drugim kwartale. Wśród nowych kierowców więcej było pań (148 326) niż panów (144 516).

Prosta sprawa, prosta droga

Skąd to wszystko wiemy? Z Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Dzięki m.in. tej bazie od 5 grudnia 2020 r. nie ma obowiązku wożenia ze sobą tradycyjnego dokumentu potwierdzającego uprawnienia kierowcy. W trakcie kontroli to właśnie tam policjanci sprawdzają dane kierującego pojazdem.

I także od 5 grudnia wszyscy kierowcy mogą mieć swoje prawo jazdy w telefonie – w aplikacji mObywatel. Co zrobić, aby je zdobyć?

Jeśli jeszcze nie masz mObywatela w swoim telefonie – pobierz aplikację. Jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK. W zależności od tego z jakiego telefonu korzystasz, możesz ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

Aby uruchomić mObywatela potrzebujesz profilu zaufanego.

Jeśli nie masz profilu zaufanego, załóż go w kilka chwil, przez internet. Sprawdź, jak to zrobić.

Jeśli masz już profil zaufany i naszą apkę w telefonie – aktywuj w niej mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego (chyba, że już masz to dawno za sobą…).

Jeśli pierwszy raz korzystasz z mObywatela, tłumaczymy, jak aktywować mTożsamość:

  • Będąc w aplikacji kliknij „+ Dodaj pierwszy dokument” w oknie głównym aplikacji i wybierz mTożsamość.
  • Aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy.

Jeśli masz już mTożsamość – wystarczy, że dodasz mPrawo Jazdy (klikając „+ Dodaj dokument” w oknie głównym aplikacji).

- W mPrawie Jazdy znajdziemy niemal wszystkie dane, które mamy także w tradycyjnym dokumencie. Inne może być zdjęcie. W aplikacji pobierane jest z mTożsamości, czyli będzie takie, jakie mamy w dowodzie osobistym – tłumaczy minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ponad 2 miliony mObywateli

Inne różnice? Niewielkie. W mPrawie Jazdy – numer dokumentu nie zawiera ukośników, bo tak dane są zapisane w rejestrze, z którego są pobierane. mPrawo Jazdy prezentuje kody ograniczeń i dodatkowych uprawnień bez informacji dodatkowych. I to tyle.

Jeszcze to musisz wiedzieć: mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. To odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie. Jeśli chcesz mieć mPrawo Jazdy, musisz też mieć ważne tradycyjne prawo jazdy.

- Do dziś aplikację mObywatel pobrało 2 216 519 Polaków. Z mPrawa Jazdy korzysta 878 604 osoby – mówi minister Marek Zagórski.

Wraz z mPrawem Jazdy w naszej aplikacji pojawił się także licznik punktów karnych. A to i tak nie wszystko, co w niej znajdziecie.

Oto kolejne powody, dla których warto ją pobrać:

  • mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Można z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie.
  • mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli Wam komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.
  • eRecepty – dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcecie pokazywać ekranu telefonu, możecie podać numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty. Gotowe, recepta zrealizowana!

Pobierz mObywatela już dziś – ze sklepu Google Play lub AppStore. Każdy kierowca (i nie tylko!) powinien go mieć.

Spokojnej trasy!

Więcej informacji o aplikacji znajdziesz na https://www.gov.pl/mobywatel

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez KPRM (wcześniej Ministerstwo Cyfryzacji) we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.