Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – pierwsze wnioski już są

pobrany plikW ciągu zaledwie dwóch i pół dnia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 5,2 tys. wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy od mieszkańców województwa lubelskiego. ZUS przypomina, że wnioski o nowe świadczenie można składać tylko elektronicznie.

 

Osobom, które potrzebują z tym pomocy, udzielają jej pracownicy ZUS. Wsparcie można uzyskać w placówkach Zakładu (20 lokalizacji w województwie lubelskim), podczas widerozmowy z pracownikami ZUS (e-wizyty) i na specjalnej infolinii pod numerem 22 290 55 00 (czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00).

ZUS dotrze też do rodziców z miejscowości, w których nie ma swoich jednostek. W tym celu zawarł porozumienia z Pocztą Polską i Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W ich placówkach odbędą się dyżury pracowników ZUS.

Świadczenia rodzinne w ZUS

Od 1 stycznia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można składać elektronicznie zgłoszenia o 500+ na nowonarodzone dzieci. Od Nowego Roku ZUS przyjmuje także wnioski o zupełnie nowe świadczenie, czyli rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO). Przysługuje on na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. To w sumie nawet do 12 tysięcy złotych na dziecko w miesięcznych transzach – po 500 zł przez dwa lata albo po 1000 zł przez rok. W przypadku dzieci, które miały pierwsze urodziny jeszcze przed 2022 rokiem, RKO będzie przysługiwał w proporcjonalnie pomniejszonej wysokości. Wsparcie nie zależy od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane. Wypłata nastąpi w terminie do dwóch miesięcy od złożenia wniosku z dokumentami.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy oraz 500+ należy składać wyłącznie przez internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej.

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim