Pamietaj nigdy nie jeżdżę po alkoholu – wykroczenie a przestępstwo

 68-68586Dnia 22 sierpnia 2015 policjanci RRD KPP Ryki zatrzymali H.K., lat 30, zam. gm. Kłoczew, który kierował samochodem znajdując się w stanie nietrzeźwości wynoszącym 1,20 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

 

 

 

Kierowca prowadzący samochód w stanie po spożyciu dopuszcza się WYKROCZENIA. Należy przy tym zwrócić uwagę, że próg trzeźwości to 0,19?, a wartość 0,2? to już wykroczenie.

 

W przypadku, gdy alkomat wykaże wynik wyższy niż 0,25 mg/l (czyli 0,5?) stan kierowcy określany jest jako ?nietrzeźwy?. Kierowca, który kieruje pojazdem z takim stężeniem alkoholu dopuszcza się PRZESTĘPSTWA.

KARY za jazdę po alkoholu:
W Polsce zarówno jazda w stanie po spożyciu, jak i w stanie nietrzeźwości jest zabroniona i grozi za nią odpowiedzialność karna. Kary różnią się jednak w zależności od wartości wykazanych w badaniu alkomatem lub w ambulatoryjnym badaniu krwi. W zależności od stanu kierującego pojazdem, kary są określane przez Kodeks Wykroczeń (Źródło, Art. 86 oraz Art. 87) ? w przypadku stanu po spożyciu oraz przez Kodeks Karny (Źródło, Art. 178 oraz Art. 178a) ? w przypadku stanu nietrzeźwości.

Przestępstwo:
Art.1 § 1 Kodeksu Karnego mówi, że: odpowiedzialności karnej podlega ten, kto popełnia czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia Art. 115 §1 Kodeksu wyjaśnia, że czynem zabronionym jest zachowanie o znamionach określonych w ustawie karnej. Z art. 1 § 2 k.k. wynika, że nie stanowi przestępstwa czyn zabroniony, którego społeczna szkodliwość jest znikoma, a art.1 § 3 k.k. stanowi, że nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu. Te formalne i materialne elementy pozwalają na sformułowanie definicji przestępstwa. Przestępstwem będzie czyn człowieka, zabroniony pod groźbą kary jako zbrodnia lub występek przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, określającą jego znamiona, bezprawny, zawiniony i społecznie szkodliwy w stopniu wyższym niż znikomy.

Wykroczenie:
Art.1 §1 Kodeksu Wykroczeń mówi że: odpowiedzialności za wykroczenie podlega ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5 000 złotych lub nagany, natomiast Art. – 1 § 2 k.w. stanowi, iż: nie popełnia wykroczenia sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu.

Różnice pomiędzy przestępstwem a wykroczeniem:
Przestępstwa charakteryzuje wyższe zagrożenie karne od wykroczeń. Zgodnie z art. 7 § 1 k.k. przestępstwo jest zbrodnią, czyli przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż z 3 lata, lub występkiem, czyli czynem zabronionym zagrożonym grzywną powyżej 30 stawek dziennych, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc. Natomiast w zakresie wykroczeń ? art.1 § k.w. przewiduje, iż są to czyny zagrożone karą aresztu (zgodnie z art.19 k.w. od 5 do 30 dni), karą ograniczenia wolności (zgodnie z art. 20 § 1 k.w. – kara bezwzględnie oznaczona w wymiarze 1 miesiąca), grzywną (do 5.000 zł) lub naganą.
Przestępstwa charakteryzują się wyższym stopniem społecznej szkodliwości czynu, niż wykroczenia. Wykroczenie i przestępstwo są wg ustaw czynami społecznie szkodliwymi (art.1 § 2 k.k. i art. 1§1 k.w.), jednakże wykroczenia różnią się od przestępstw stopniem tej szkodliwości.