W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbyła się 21 maja jedenasta edycja Festiwalu Piosenki Europejskiej. W tym roku jego zwycięzcami została młodzież z Węgrowa, Wiśniewa, Łosic oraz z Mordów.
Oficjalnego otwarcia i zamknięcia festiwalu dokonali: kierownik Delegatury w Siedlcach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Marek Renik, burmistrz Miasta i Gminy Mordy Jan Ługowski oraz sekretarz Miasta i Gminy Mordy Mirosław Łukowski. Przesłuchania finałowe poprowadziła Anna Migalska. W kategorii zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne komisja konkursowa przyznała tylko I i III miejsce. Laureatem w tej kategorii został duet z Zespołu Oświatowego w Wiśniewie w składzie Emilia Myrcha i Kacper Jastrzębski. Trzecie miejsce zajęła Grupa Wokalna z Łosickiego Domu Kultury. W kategorii ‘ soliści’ z 18 zgłoszonych wykonawców wystąpiło 14. - W tym roku pierwsze miejsca w tej grupie zajęły reprezentantki z domów kultury. Niekwestionowaną laureatką została Karolina Kruk z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach, która była nią także rok temu. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Zabadała z Węgrowskiego Ośrodka Kultury, zaś trzecie – Zuzanna Kulesz z Łosickiego Domu Kultury – informuje Łukasz A. Wawryniuk, dyrektor M-GOK-u. Jurorzy przyznali także 3 równorzędne wyróżnienia, które zdobyły: Olga Wujkowska (Zespół Oświatowy im. Jana Pawła II w Stoku Lackim), Maja Chazan (Szkoła Podstawowa Nr 7 w Siedlcach) oraz Karolina Jeżowska (Zespół Oświatowy im. Św. Królowej Jadwigi w Bielanach).
Różnorodny repertuar
Do festiwalu wpłynęły 22 zgłoszenia. Łącznie wprzesłuchaniach finałowych wzięło udział blisko 40 osób. - Z naszego zaproszenia skorzystała młodzież z województw mazowieckiego i lubelskiego – informuje Patryk Kamiński z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach. Łącznie na scenie Sali Teatralnej ośrodka kultury w Mordach wzięło udział 18 solistów, zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych. Każdy z uczestników oprócz po polsku, wykonał utwór w języku obcym. – Młodzież głównie wybrała utwory współczesne, ale nie zabrakło piosenek z lat 70., 80. czy 90. Uczestnicy festiwalu często sięgali po piosenki należące już do klasyki muzyki rozrywkowej, po utwory ambitne i często niełatwe. Młodzież w tym roku zaśpiewała po angielsku, włosku, francusku i niemiecku – zdradza Krzysztof Chromiński, przewodniczący jury, w którym w tym roku znaleźli się także Dorota TodorskaiTomasz Markiewicz.
Ocenie jurorów podlegały walory wokalne i interpretacja utworu, kreatywność i twórczość własna uczestników. Zwracali oni uwagę także na dobór repertuaru do wieku i możliwości wykonawcy, a także na kompozycję i ogólny wyraz artystyczny. Zwycięzcy oprócz specjalnych statuetek i dyplomów wygrali cenne nagrody rzeczowe, m. in. drukarki, karty zakupowe o wartości kilkuset złotych, dyski zewnętrzne, banki mocy i albumy poświęcone znanym piosenkarzom. W tym roku pula nagród wyniosła blisko 4500 zł. Ich fundatorami byli: Burmistrz Miasta i Gminy Mordy, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Zarząd Powiatu Siedleckiego, firmy: FOLDRUK Media, KORADEX-PLUS, BOMIX – Maciej Bolesta, AUTO-MOTO-MET Jarosław Bulik, METAL TECHNICS POLSKA s. c., ARTPOL AGRO Artur Obrępalski, Sklep Spożywczo-Przemysłowy Grażyna Konasiuk, Piekarnia-Cukiernia „JAN” Aleksandra Zając w Mordach, piekarnia TRADYCYJNA w Mordach, Pieczarkarnia SKOLIM Michał Skolimowski, Zakład Produkcyjno-Usługowy HENRYK MATEJCZUK, a także organizator festiwalu – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach. Wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy-podziękowania.
Festiwal po raz trzeci
Głównymi celami Festiwalu Piosenki Europejskiej w Mordach jest m. in. zwiększenie poczucia przynależności młodzieży do Unii Europejskiej, ich aktywizacja muzyczna oraz promocja ich talentów i twórczości. – Nasz festiwal od początku swego istnienia doskonale wpisuje się w idee Święta Unii Europejskiej – powiedział na początku festiwalu dyrektor M-GOK-u. Pierwsza edycja Przeglądu Piosenki Europejskiej (pierwotna nazwa konkursu) odbył się w 2007 r. i miał zasięg powiatowy. Później miał on charakter regionalny i był adresowany do gimnazjalistów aż z 8 powiatów z terenu 3 województw. Od trzech lat odbywa się jako festiwal i ma charakter ogólnopolski.
Tegoroczny przegląd patronatem honorowym objęli: Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Siedlecki Dariusz Stopa, Burmistrz Miasta i Gminy Mordy Jan Ługowski oraz Prezes Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej Hubert Pasiak.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował portal LRY24.pl.