Gmina Nowodwór ma budżet na 2017

Jeszcze przed świętami radni Gminy Nowodwór uchwalili budżet na nowy rok. Plan finansowy, który azostał przyjęty jednogłośnie na sesji w czwartek 22 grudnia, zakłada dochody i wydatki na tym samym poziomie prawie 17 milionów 750 tysięcy złotych.

Najpoważniejszą inwestycją zaplanowana na 2017 rok jest zakup i montaż instalacji, wykorzystujących odnawialne źródła energii. Na popularne solary i piece na pelet w budżecie jest zapisana kwota ponad 820 tysięcy złotych, ale znaczna część to dotacja z funduszy unijnych. Czy dofinansowanie zostanie przyznane jeszcze nie wiadomo. – Na razie Urząd Marszałkowski w Lublinie, który rozpatruje wnioski ogłosił listę projektów, które przeszły ocenę formalną i nasza propozycja się na niej znalazła. To jeszcze nie oznacza, że otrzymamy dotację. Na decyzje w tej sprawie trzeba poczekać prawdopodobnie kilka miesięcy – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej wójt gminy Nowodwór Ryszard Piotrowski. Z unijnego dofinansowania na OZE chce skorzystać ponad 370 właścicieli budynków, z czego prawie 340 jest zainteresowanych dotacją na solary. Kosztorysowa wartość projektu to ponad 4 miliony złotych, a z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego samorząd może otrzymać do 85 procent kosztów.

Gmina Nowodwór czeka również na rozstrzygnięcia w sprawie wniosku o dofinansowanie budowy stacji uzdatniania wody w Grabowie Szlacheckim i przydomowych oczyszczani ścieków. Na ten cel w przyszłorocznym budżecie radni zapisali 280 tysięcy, przy wartości kosztorysowej całej inwestycji około 1 miliona 300 tysięcy złotych. Ponad 63 procent gmina może otrzymać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

W 2017 roku miejscowy samorząd planuje również kilka inwestycji drogowych. Chodzi o ponad 7 kilometrów tras powiatowych Lendo Ruskie – Niedźwiedź i Nowodwór – Zielony Kąt, które będą realizowane wspólnie z Powiatem Ryckim. Na ten cel w budżecie rada przeznaczyła prawie 590 tysięcy złotych. Kolejne 40 tysięcy przekaże powiatowi na opracowanie dokumentacji przebudowy około 8 kilometrów tras Jakubówka – Zawitała i Wrzosówka – Nowodwór. Na modernizację tych tdróg obydwa samorządy chcą pozyskać dofinansowanie z rządowego programu przebudowy dróg lokalnych w 2018 roku.

W przyszłorocznym planie finansowym jest również ponad 360 tysięcy złotych na przebudowę dróg gminnych w Grabowie Szlacheckim, Trzciankach, Jakubówce, Zawitale i między Urszulinem a Zawitałą oraz 65 tysięcy na wkład własny w projektach budowy stref rekreacji w Zawitale, Grabowie Szlacheckim, Trzciankach i Nowodworze.

(fot. sxc.hu)