Koniec roku szkolnego i wymarzone wakacje ! A po wakacjach czekają zmiany…

WP_20140627_001Wczoraj 27 czerwca  zakończył się  rok szkolny 2013/2014. Uczniowie i nauczyciele mają wreszcie swoje upragnione wakacje. Natomiast po wakacjach uczniów, rodziców i nauczycieli czeka wiele zmian.

 Od pierwszego września swoją edukację rozpoczną sześciolatki.

Obowiązkowo do pierwszych klas pójdą dzieci z rocznika 2007 oraz dzieci, które urodziły się w pierwszym półroczu 2008 roku. Oczywiście, rodzice mogą, ale nie muszą, posłać też maluchy urodzone w drugiej połowie 2008 roku.

Z badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ponad 93 procent dyrektorów szkół, uważa że ich placówki są przygotowane w stopniu bardzo dobrym i dobrym pod względem dydaktycznym do pracy z 6-latkami.
Jak sytuacja wygląda na prawdę niestety przetestują dzieci.

Kolejną zmianą, jaka czeka uczniów, rodziców i nauczycieli w nowym roku szkolnym, jest sprawdzian dla szóstoklasistów. Uczniowie, którzy przystąpią do egzaminu  w przyszłym roku będą go pisać w zmienionej formule.
Sprawdzian będzie się składał z dwóch części. Pierwsza z nich ma sprawdzać wiadomości i umiejętności uczniów z matematyki i języka polskiego w oparciu o teksty lub informacje z zakresu historii czy przyrody. Natomiast drugą częścią egzaminu będzie test ze znajomości języka obcego: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego.

Część pierwsza potrwa 80 minut, potem przerwa i część druga – 45 minut.
Nie tylko uczniów klas szóstych czekają zmiany. W maju 2015 roku maturzyści z liceów ogólnokształcących, których objęła nowa podstawa programowa, napiszą egzamin maturalny w trochę innej formie, niż był dotychczas. Co najważniejsze, nie będzie już prezentacji podczas ustnej matury z języka polskiego. Zamiast tego uczeń będzie odpowiadał na jedno wybrane losowo pytanie, dotyczące fragmentów tekstów: literackiego, popularnonaukowego lub reprodukcji. Zmieni się również sposób oceniania prac pisemnych z języka polskiego.
Teraz nie będzie już obowiązywało sprawdzanie według “klucza”. Eksperci będą oceniać odpowiedzi maturzystów w sposób holistyczny, bardziej uniwersalny, uwzględniając ich kreatywność, tok myślenia czy interpretację. Nowy system podoba się przyszłym maturzystom ponieważ dzięki temu maturzyści będą mogli poszerzyć swoją interpretację, a nie myśleć o pisaniu testu pod klucz. Ostatnią zmianą są przedmioty dodatkowe, które do tej pory można było zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Od maja 2015 roku nie będzie już poziomu podstawowego. Rok później maturę według nowych zasad zdawać będą, po raz pierwszy, abiturienci z techników.