Kronika strażacka 8 – 14 lutego

Na terenie działania Komendy Powiatowej PSP w Rykach w okresie od 8 do 14 lutego 2016 roku odnotowano następujące zdarzenia:


08.02.2016r.
? Sokola gm. Kłoczew – pożar słomy na poddaszu murowanego budynku gospodarczego. Pierwsza na miejsce pożaru przybyła jednostka OSP Kłoczew, która natychmiast przystąpiła do gaszenia pożaru. Zwierzęta zostały wyprowadzone przez właścicieli z pomieszczeń obory przed przybyciem strażaków. Strażacy z KP PSP w Rykach po przybyciu na miejsce przystąpili do gaszenia pożaru oraz podali wodę w obronie na sąsiedni budynek. Na miejsce pożaru przybyły inne jednostki OSP, które stanowiły zaopatrzenie wodne. Po opanowaniu pożaru, strażacy rozebrali częściowo poszycie dachu w celu przewietrzenia i oddymienia poddasza. Nadpalona słoma została zrzucona i przelana wodą. W działaniach brało udział 33 strażaków z KP PSP w Rykach, OSP Kłoczew, OSP Wylezin, OSP Kokoszka, OSP Gęsia Wólka i OSP Kawęczyn.
09.02.2016 r.
? Drążgów gm. Ułęż – pożar suchej trawy na nieużytkach ok.1 ha. Działania strażaków polegały na ugaszeniu pożaru przy pomocy wody i tłumic.
11.02.2016r.
? Bobrowniki ul. Chłodna – pożar budynku mieszkalnego, ofiara śmiertelna. W momencie przybycia na miejsca pożaru zastępów z KP PSP w Rykach KDR stwierdził, że pali się pomieszczenie kuchenne budynku mieszkalnego, drewnianego. Na miejscu był już ZRM, policja oraz zastęp OSP Bobrowniki. Strażacy po otwarciu pomieszczenia znaleźli nieprzytomnego poszkodowanego, którego ewakuowali na zewnątrz budynku. Obecny na miejscu ZRM stwierdził zgon poszkodowanego. Dalsze działania strażaków polegały na opanowaniu, a następnie ugaszeniu pożaru. W celu dogaszenia zarzewi ognia konieczna była częściowa rozbiórka pokrycia dachowego. Wszystkie pomieszczenia zostały sprawdzone za pomocą kamery termowizyjnej. Po przeprowadzeniu czynności dochodzeniowo-śledczych przez policję i prokuratora miejsce zdarzenia zostało pisemnie przekazane policji.
11.02.2016r.
? Jagodne gm. Kłoczew – strażacy z jednostki OSP Kłoczew przy pomocy pilarki do drewna usunęli na pobocze drzewo, które wcześniej blokowało przejazd drogą powiatową.
13.02.2016r.
? Dęblin ul. Podchorążych ? alarm z czujki czadu. Po przybyciu do miejsca zdarzenia i przeprowadzonym rozpoznaniu KDR stwierdził, że w lokalu mieszkalnym znajdującym się na pierwszym piętrze w budynku wielorodzinnym wykrywacz wielogazowy wskazał stężenie 28 ppm CO. Tlenek węgla występował w niewietrzonym pomieszczeniu sypialni. Pomieszczenie kuchni zostało przewietrzone przed przybyciem strażaków z KP PSP w Rykach. Właściciel mieszkania poinformował, że wykrywacz CO znajdujący się w kuchni wskazywał wartość 140 ppm. W kuchni znajdował się piec CO – piec był wygaszony w dniu poprzednim. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przewietrzeniu mieszkania, sprawdzeniu klatki schodowej, sprawdzeniu innych mieszkań oraz poddasza. Wykrywacz wielogazowy wskazał wartość 0 ppm w sprawdzanych pomieszczeniach. Po przewietrzeniu ponownie sprawdzono pomieszczenia w lokalu mieszkalnym, w którym zadziałała czujka czadu – wykrywacz wielogazowy wskazał wartość 0 ppm. Prawdopodobną przyczyną mogło być zaciągnięcie spalin kominowych z zewnątrz przez przewód wentylacyjny. Właścicielowi lokalu zalecono rozszczelnienie okien i sprawdzenie wentylacji przez uprawnioną osobę.
15.02.2016r.
? Ryki ul. Wyczółkowskiego ? pożar piecyka gazowego w łazience. Przed przybyciem strażaków pożar został ugaszony przez sąsiada. Działania strażaków polegały na zakręceniu zaworu gazu przed licznikiem, sprawdzeniu miernikiem wielogazowym obecności gazu w łazience i innych pomieszczeniach mieszkania oraz na klatce schodowej. Pomiar nie wykazał obecności gazu. Dalsze działania strażaków polegały na przewietrzeniu pomieszczeń mieszkania i klatki schodowej.
W działaniach brały udział 2 zastępy z KP PSP w Rykach.

st. kpt. Jarosław Lasek

Oficer prasowy
Komendanta Powiatowego PSP w Rykach