Kronika Strażacka od 4 do 10 stycznia

Na terenie działania Komendy Powiatowej PSP w Rykach
w okresie od 4 do 10 stycznia 2016 roku odnotowano następujące zdarzenia:

 

04.01.2016r.
? Moszczanka gm. Ryki ? tafla lodu na jezdni całkowicie zablokowała ruch na skrzyżowaniu dróg krajowych 17 i 48 i dodatkowo stwarzała zagrażanie dla nadjeżdżających pojazdów. Działania zastępu straży pożarnej z KP PSP w Rykach polegały na usunięciu tafli lodu. W trakcie usuwania zagrożenia policja kierowała ruchem.
05.01.2016r.
? Dęblin osiedle Wiślana ? pożar śmieci w koszu w bloku mieszkalnym. Na klatce schodowej bloku mieszkalnego występowało zadymienie – najsilniejsze między 3 a 4 piętrem. Działania straży pożarnej z KP PSP w Rykach i OSP Dęblin-Masów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz zlokalizowaniu mieszkania, z którego wydobywa się dym. Strażacy wyposażeni w sprzęt ODO po odnalezieniu mieszkania oraz uzyskaniu dostępu ze strony użytkownika tego lokalu przystąpili do jego ewakuacji oraz do likwidacji źródła zadymienia, którym były tlące się ubrania. Po ugaszeniu pożaru przy użyciu hydronetki, strażacy oddymili całą klatkę schodową oraz mieszkania. Na miejsce przybyła Policja oraz ZRM, który przebadał użytkownika tego mieszkania.
? Ryki, ul. Poniatowskiego ? pożar na poddaszu budynku mieszkalnego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzonym rozpoznaniu KDR stwierdził, że na klatce schodowej i pomieszczeniach mieszkalnych znajdujących się na pierwszym piętrze w budynku mieszkalnym wielorodzinnym występuje małe zadymienie. Działania ratownicze prowadzone przez strażaków z KP PSP w Rykach polegały na zabezpieczeniu terenu akcji, strażacy w aparatach ODO po sprawdzeniu pomieszczeń na I piętrze udali się na poddasze gdzie stwierdzili średnie zadymienie i przy użyciu kamery termowizyjnej zlokalizowali zarzewie pożaru w drewnianej przestrzeni między stropowej. Dalsze działania polegały na podaniu wody na źródło pożaru, rozebraniu stropu w miejscu pożaru, usunięciu nadpalonych desek stropowych, co umożliwiło ugaszenie pożaru. Jednocześnie prowadzone były prace rozbiórkowe polegające na usunięciu tynku na suficie w miejscu wejścia rury od kominka w strop, przewietrzeniu klatki schodowej, pomieszczeń na I piętrze i poddaszu. Po stwierdzeniu braku zarzewi pożaru przy użyciu kamery termowizyjnej teren działań przekazano właścicielowi do nadzorowania i zabezpieczenia.
06.01.2016r.
? Ryki, ul. Karola Wojtyły ? wyczuwalny dym w mieszkaniu. Przed naszym przybyciem właścicielka przewietrzyła wszystkie pomieszczenia. Działania zastępu z KP PSP w Rykach polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Strażacy po wejściu do mieszkania nie stwierdzili dymu, nie zauważyli również żeby wydobywał się on z kratek wentylacyjnych. Dalsze działania polegały na sprawdzeniu wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu, piwnicy i klatki schodowej przy użyciu detektora wielogazowego M40 w celu wykluczenia ewentualnego zagrożenia. Miernik nie wykazał substancji niebezpiecznych w sprawdzanych pomieszczeniach. W lokalu właścicielki znajdował się działający czujnik tlenku węgla, który również nie sygnalizował obecności tlenku węgla. Na zakończenie działań poinformowano właścicielkę o ponownym alarmowaniu straży pożarnej w przypadku powstania zagrożenia.
08.01.2016r.
? Ryki, ul. Warszawska (park miejski) ? strażacy z OSP Ryki i OSP Rososz usunęli niebezpiecznie pochylone konary drzew, które stwarzały zagrożenie dla osób poruszających się chodnikiem.
? Moszczanka, gm. Ryki – na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 17 i 48 doszło do zderzenia dwóch pojazdów osobowych. W wyniku wypadku ranna została 1 osoba, pojazdami podróżowały dwie osoby. Działania strażaków polegały na udzieleniu osobie poszkodowanej kpp do czasu przybycia na miejsce ZRM. Poszkodowana doznała stłuczenia głowy oraz klatki piersiowej, kierujący drugim pojazdem nie wymagał udzielenia kpp, jednakże został on zabrany przez ZRM do szpitala w celu wykonania specjalistycznych badań. Ponadto działania zastępu straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu dopływu prądu w obu pojazdach. Na prośbę Policji ratownicy usunęli z jezdni w bezpieczne miejsce uszkodzony pojazd.
? Ułęż ? usunięcie dwóch spróchniałych drzew przy drodze powiatowej, które zagrażają ruchowi drogowemu oraz przechodniom. Działania strażaków z OSP Ułęż polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, następnie za pomocą sprzętu burzącego oraz pił do drewna usunięto i pocięto.
09.01.2016r.
? Dęblin ? tlenek węgla w lokalu gastronomicznym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i po przeprowadzonym rozpoznaniu KDR ustalił, że pracownicy uskarżają się na złe samopoczucie – podejrzenie podtruciem się CO, lokal przed dojazdem zastępu był przewietrzony. Działania straży polegały na przeprowadzeniu pomiaru CO w lokalu. Przeprowadzony pomiar wykazał 20 ppm CO. Następnie ze względu na mało wydajny system wentylacji, który znajduje się w lokalu i mógł przyczynić się bezpośrednio do powstałego zagrożenia, zalecono aby do momentu poprawy wentylacji przez właściciela, lokal był wietrzony.
? Sobieszyn, gm. Ułęż ? pomoc w otwarciu mieszkania, w którym znajduje się starsza osoba. W towarzystwie Policji, pracownika GOPS-u w Ułężu oraz sąsiadów strażacy z KP PSP w Rykach otworzyli drzwi. Policjanci i pracownik GOPS-u po wejściu do mieszkania stwierdzili, że starsza pani żyje, leży na łóżku i jest wyziębnięta. Na miejsce został zadysponowany ZRM, który zabrał poszkodowaną na SOR. W trakcje dalszego rozpoznania strażacy stwierdzili wyciek wody z uszkodzonego kranu w kuchni. Zakręcenie zaworu w studzience przed mieszkaniem powstrzymało wyciek wody. Mieszkanie zabezpieczyła policja. W działaniach brał udział zastęp straży pożarnej z KP PSP w Rykach.
10.01.2016r.
? Dęblin, ul. Kocka ? samochód osobowy Opel Frontera uderzył w dystrybutor gazu LPG na stacji paliw doszło do rozszczelnienia instalacji gazowej. Gaz propan-butan wydobywał się z pękniętych rur instalacji. Samochód, który spowodował uszkodzenia odjechał w bezpieczne miejsce (na parking stacji paliw). Pracownik stacji po zauważeniu wycieku gazu zamknął zawory instalacji co ograniczyło wypływ gazu. W momencie przybycia pierwszego zastępu straży pożarnej z KP PSP w Rykach troje pracowników i troje pasażerów samochodu osobowego przebywało w budynku handlowym stacji. Osoby te zostały ewakuowane z budynku handlowego w bezpieczne miejsce. Zasilanie energii elektrycznej zostało odłączone. Za pomocą wykrywacza M40 została ustalona strefa zagrożenia. Dolna granica wybuchowości przekroczona była w promieniu ok. 1 metra od uszkodzonego dystrybutora. W porozumieniu z pracownikami stacji paliw strażacy zamknęli kolejne zawory instalacji. Wypływ gazu ustał. Po kolejnej kontroli strefy dolna granica wybuchowości przekroczona była bezpośrednio przy pękniętych rurach dystrybutora. W celu całkowitego zlikwidowania wycieku gaz z przewodów zasilających pojazdy został wypuszczony do atmosfery. Ponownie strefa przy dystrybutorze została skontrolowana. Wykrywacz nie wskazał występowania gazu palnego. Na miejsce zdarzenia przybył Oficer Operacyjny KP PSP w Rykach i Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Miejsce zdarzenia przekazano przybyłemu kierownikowi stacji paliw. W działaniach brały udział dwa zastępy z KP PSP w Rykach i jeden z OSP Dęblin-Masów.
? Dęblin, ul. Spacerowa ? samochód osobowy wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Pojazdem jechał tylko kierowca, któremu nic się nie stało. Działania zastępu straży pożarnej z KP PSP w Rykach polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora oraz na wyciągnięciu pojazdu z rowu w celu sprawdzenia czy z uszkodzonego pojazdu nie wydobywają się żadne płyny eksploatacyjne. Nie stwierdzono żadnych wycieków.

 

st. kpt. Jarosław Lasek

Oficer prasowy
Komendanta Powiatowego PSP w Rykach