Na terenie działania Komendy Powiatowej PSP w Rykach
w okresie od 2 do 9 listopada 2015 roku odnotowano następujące zdarzenia:
02.11.2015r.
? Ryki ul. Fantazego ? pożar podkładów kolejowych i trawy. Pożar powstał w wyniku niewłaściwego składowania gorącego popiołu z pieca C.O. Przed przyjazdem zastępu pożar rozprzestrzenił się na sąsiednią posesje, w wyniku czego zapaliła się sucha trawa w skutek czego uległa uszkodzeniu rynna. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu wody na paląca się trawę i podkłady kolejowe co pozwoliło na ugaszenie pożaru. W działaniach brał udział 1 zastępy straży pożarnej KP PSP Ryki.
07.11.2015r.
? Dęblin ul. Wąska ? pożar liści. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępu i po przeprowadzonym rozpoznaniu stwierdzono, że palą się liście na powierzchni ok 15 m2, które znajdują się na poboczu drogi. Nie było zagrożenia dla innych obiektów. Działania straży polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu wody na źródło ognia, co pozwoliło na szybką lokalizację i usunięcie zagrożenia. Następnie ratownicy przy użyciu wideł przerzucili tlące się liście i przelali je dokładnie wodą. Po upewnieniu się, że wszystkie zarzewia ognia zostały dokładnie ugaszone, działania zakończono. W działaniach brał udział 1 zastępy straży pożarnej z KP PSP w Rykach.
08.11.2015 r.
? Drążgów gm. Ułęż ? zatrucie dwóch osób tlenkiem węgla. Przed przybyciem zastępu z KP PSP w Rykach zespół ZRM zabrał do szpitala dwoje mieszkańców z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla. W mieszkaniu nie było innych osób. Nasze działania polegały na ustaleniu zawartości tlenku węgla w pomieszczeniach za pomocą detektora M40. W pomieszczeniach wykryto CO o zawartości od 20 do 186 ppm. Otwarto okna i drzwi w celu przewietrzenia pomieszczeń. Ogień w kuchni węglowej, z której najprawdopodobniej wydobył się tlenek węgla był wygaszony. Szyber kuchni był zamknięty. Po przewietrzeniu pomieszczeń ponownie ustaliłem zawartość tlenku węgla. Detektor nie wykrył tlenku węgla w pomieszczeniach. Na miejsce zadysponowałem policję, którym przekazałem informacje o zaistniałej sytuacji. Mieszkanie zostało przekazane upoważnionemu przez właściciela sąsiadowi w celu zabezpieczenia i nadzoru.
? Czernic gm. Kłoczew ? na skutek silnego wiatru doszło do powalenia drzewa na drogę powiatową. Przewrócone drzewo zagrażało bezpieczeństwu na drodze. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pocięciu drzewa za pomocą piły spalinowej na mniejsze części i usunięciu z drogi. Działania prowadził zastęp OSP Czernic.
? Dęblin ul. Rogowskiego ? przy drodze lokalnej uszkodzeniu uległa latarnia, która wisząc na przewodzie elektrycznym, stwarzała zagrożenie dla samochodów pod nią zaparkowanych oraz osób poruszających się w pobliżu. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez wydzielenie terenu zakazu poruszania się, taśmą ostrzegawczą. Na miejsce zdarzenia przybył patrol Policji. Powiadomiono również Zakład Energetyczny. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pracowników Zakładu Energetycznego, miejsce zdarzenia zostało im przekazane z poleceniem dalszego zabezpieczenia. Działania prowadził zastęp z KP PSP w Rykach.
? Białki Górne gm. Ułęż ? pożar sadzy w kominie. Zapalenia się sadzy zalegających w przewodzie kominowym spowodowało jego niedrożność oraz cofanie się dymu do pomieszczenia kotłowni i mieszkania. Właścicielka przed naszym przybyciem przewietrzyła mieszkanie. Działania nasze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca oraz sprawdzeniu urządzeniem wielogazowym MX-40 atmosferę w obiekcie-CO wynosił 0 ppm. Następnie pouczono właścicielkę aby do czasu kontroli przez zakład kominiarski nie palić w piecu. Działania prowadził zastęp z KP PSP w Rykach.
09.11.2015 r.
? Janisze, gm. Ryki ? strażacy przy użyciu piły mechanicznej usunęli powalone przez wiatr drzewo tarasujące przejazd drogą gminną. Działania prowadził zastęp z KP PSP w Rykach.
st. kpt. Jarosław Lasek
Oficer prasowy
Komendanta Powiatowego PSP w Rykach