Mieszkańcy gminy Kłoczew coraz chętniej wspólnie świętują ważne rocznice. W tegorocznych obchodach Dnia Niepodległości uczestniczyło ponad 200 mieszkańców i zaproszonych gości.
Poczty sztandarowe, delegacje szkół, organizacji społecznych, zakładów pracy i instytucji zebrały się przed 10.00, by razem przejść na mszę świętą do kościoła pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela.
Eucharystii przewodniczył proboszcz miejscowej parafii ksiądz Marek Kot, a po niej z koncertem pieśni patriotycznych wystąpiły Chór Miasta Garwolina i Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Trąbek.
Koncert został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność, która spontanicznie, wspólnie z artystami, śpiewała najbardziej znane utwory.
Z kościoła uczestnicy obchodów przeszli pod Krzyż Poległych Legionistów, gdzie wysłuchali okolicznościowego wystąpienia wójta gminy Kłoczew Zenona Stefanowskiego, a potem przedstawiciele władz samorządowych, delegacje straży pożarnej i placówek oświatowych, a także reprezentujący kombatantów Tadeusz Filipek złożyli pod Krzyżem wieńce i kwiaty oraz zapalili znicze.
Młodzież także na sportowo uczciła narodowe święto. Uczniowski Klub Sportowy “Dynamo” i Zespół Szkół w Goździe zorganizowały Gimnazjalny Bieg Niepodległości, w którym wzięło udział ponad 20 dziewcząt i chłopców. Młodzi ludzie rywalizowali na trasie o długości około 2,5 kilometra, wytyczonej ulicami Kłoczewa.
Wśród dziewcząt pierwsza na mecie zameldowała się Kinga Bober z Okrzei w gminie Krzywda, drugie miejsce zajęła Maryla Kalbarz z Czernica, a trzecia była Michalina Majek z Gozdu. Zwycięzcą biegu chłopców został Mateusz Posyła z Okrzeja, drugi był jego szkolny kolega Szymon Błażejczyk, a trzecie miejsce zajął Mateusz Wesołowski z Gozdu. Najlepsi biegacze otrzymali puchary, a wszyscy uczestnicy odebrali medale.
Tegoroczne święto zakończyła rocznicowa akademia, która odbyła się wieczorem w Zespole Szkół w Kłoczewie. Najpierw, licznie zgromadzoną publiczność powitał dyrektor placówki Antoni Całka, a potem wystąpili uczniowie ZS w Goździe, chór i schola parafialna pod kierunkiem księdza Pawła Smarza oraz miejscowe zespoły ludowe – “Kłoczewiacy”, “Czerniczanki” z Kapelą i zespół śpiewaczy z Kawęczyna. Obchody zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
(fot. UG Kłoczew)