Strategia rozwoju gotowa

Władze gminy Nowodwór zachęcają mieszkańców do zapoznania się z Lokalną Strategią Rozwoju Lokalnej Grupy Działania Ziemi Ryckiej. Dokument powstał, m.in. na podstawie ankiet i konsultacji, przeprowadzonych wśród samorządowców, przedsiębiorców, rolników i innych mieszkańców gmin, które należą do LGD.

411x0_gmina-panoramaOdpowiadając na pytania o mocne strony gminy Nowodwór mieszkańcy wymieniali, m.in.: czyste środowisko, produkcję owoców miękkich i sady, drobne rolnictwo, dużą liczbę małych zbiorników wodnych, dobrze rozwiniętą sieć dróg, przyzwyczajenie ludzi do ciężkiej pracy i możliwość ich szybkiej adaptacji w przypadku potrzeby przebranżowienia.

Za słabość uważają brak zakładów przetwórczych, ośrodka kultury, kąpieliska, przedszkola, kanalizacji, parku i sieci gazowej, a także nie najlepszą jakość niektórych dróg powiatowych, malejącą liczbę dzieci i wzrastające koszty utrzymania szkół.

Ankietowani uważają, że gmina ma szanse na rozwój jeśli zainwestuje w przetwórstwo rolno-spożywcze, promocję turystyczną, infrastrukturę społeczną, nowe miejsca pracy także poza rolnictwem, termomodernizację placówek oświatowych i ekologiczne oświetlenie uliczne.

Największym zagrożeniem jest dla mieszkańców, m.in.: brak terenów inwestycyjnych, zmowa cenowa podmiotów skupujących owoce, import produktów rolnych z zagranicy, zawiłe prawo i biurokracja oraz brak wsparcia dla młodych kończących szkoły.

Wiele z tych postulatów może być zrealizowanych dzięki środkom z Unii Europejskiej, o które będzie się można starać za pośrednictwem LGD, a Lokalna Strategia Rozwoju jest jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych do ubiegania się o unijne dotacje.

W LSR dla całego obszaru LGD wśród mocnych stron autorzy strategii wymieniają, na przykład dominację sektora prywatnego wśród podmiotów gospodarczych; dogodne położenie położenie geograficzne między Lublinem, Radomiem i Warszawą, które może korzystnie wpływać na popyt na produkty rolnicze oraz propozycje związane z rekreacją, turystyką i wypoczynkiem; znaczące zasoby wodne w rejonie Wisły, Wieprza i stawów; bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne oraz wodne, piesze i rowerowe szlaki turystyczne.

Do słabych stron zaliczono, m.in.: niską aktywność mieszkańców w podejmowaniu działalności gospodarczej i utrzymujące się bezrobocie; małą ilość ofert dla ludzi wchodzących na rynek pracy; brak kapitału do tworzenia nowych firm i rozwijania istniejących przedsiębiorstw; utrzymujący się ujemny przyrost naturalny; słabą infrastrukturę społeczną, w tym nieadekwatną do potrzeb liczbę świetlic, placów zabaw i terenów rekreacyjnych.

Pełny tekst strategii rozwoju dla gmin: Dęblin, Kłoczew, Nowodwór, Ryki, Stężyca i Ułęż na lata 2016 – 2022 można znaleźć na stronie: www.nowodwor.eurzad.eu.

(fot. arch. UG Nowodwór)