W dnia 11 czerwca do 14 czerwca br uczniowie: Olga Głodek, Aleksandra Grzelak, Klaudia Goliszewska ze Szkolnego Koła Wolontariatu działającego w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Leona Wyczółkowskiego w Rykach uczestniczyli w wydarzeniu zorganizowanego przez Centrum Wolontariatu w Lublinie pt. „Miasteczko Integracyjne” .
„Miasteczko Integracyjne” to wydarzenie w ramach kampanii społecznej „Bo byłem przybyszem…”, którego celem jest spotkanie młodych Polaków i cudzoziemców mieszkających na terenie Lubelszczyzny, poznanie kultury osób przybywających do Polski z innych krajów oraz budowanie dialogu międzykulturowego. Wydarzenie to odbyło się już po raz czwarty w “Domu Spotkania” Caritas w Dąbrowicy pod Lublinem.
W 3 -dniowym spotkaniu wzięło udział ponad 200 przedstawicieli różnych środowisk z terenu Lubelszczyzny – organizacji pozarządowych, grup młodzieżowych, ruchów religijnych, animatorzy grup nieformalnych, nauczyciele, nieformalni edukatorzy, członkowie organizacji studenckich, grup wolontariatu, wolontariusze prowadzący zajęcia z edukacji międzykulturowej.
Właśnie nasz powiat reprezentowali uczniowie z ZSZ nr 2 im. Leona Wyczółkowskiego w Rykach.
W ramach tego wydarzenia uczniowie z ryckiej budowlanki mieli okazje uczestniczyć w licznych spotkaniach z ciekawymi ludźmi.
Spotkali się między innymi: z biskupem Mieczysławem Cisło – biskupem Pomocniczym Archidiecezji Lubelskiej, Członkiem Zespołu ds. Kontaktów z Przedstawicielami Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie, z Panią Heleną Pyz- lekarzem, misjonarką, z Panem Marcinem Madoniem – dziennikarzem i reżyserem filmów dokumentalnych z miejsc objętych konfliktami zbrojnymi, porwany w Syrii przez Al.-Kaidę, z Panem Zbigniewem Drążkiem – działaczek społecznym i charytatywny.
Każdy dzień dotyczył innej tematyki , pierwszego dnia mówiliśmy o pojednaniu , drugiego dnia wszystko dotyczyło braterstwa, trzeciego dnia tematem była „ Służba Solidarności” – mówi Olga Głodek – uczennica klasy III technikum ekonomicznego .
Największe wrażenie zrobiło dla mnie wizyta w Schronisku dla nieletnich w Dominowie, nie miałam pojęcia, że tak wygląda taki ośrodek i tylu młodych ludzi ma już problemy z prawem – mówi Aleksandra Grzelak – uczennica klasy III technikum ekonomicznego.
Oprócz spotkań tematycznych były organizowane liczne zabawy integracyjne. Mieliśmy okazję poznać osoby z różnych krajów jak: z Czeczeni, Ukrainy, Nigerii, Białorusi czy Meksyku – mówi Klaudia Goliszewska uczennica klasy III techniku ekonomicznego.