Wczytuje Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • Wydarzenie minęło.

Twarze Agnieszki Holland w Nałęczowie

7 lipca 2014 @ 08:00 - 17:00

200_twarze-a-holland-plakatWystawę, poświęconą jednej z najwybitniejszych postaci współczesnego kina, Agnieszce Holland, będzie można oglądać w Nałęczowskim Ośrodku Kultury. Otwarcie ekspozycji zatytułowanej Polska – Europa – Świat – twarze Agnieszki Holland” odbędzie się w środę 9 lipca o 19.00 w Galerii im. Michała Elwiro Andriollego.

Bohaterka wystawy jest reżyserką filmową i teatralną, autorką wielu scenariuszy do własnych filmów oraz produkcji m.in. Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy czy Krzysztofa Kieślowskiego. Jako aktorka wystąpiła w roli więźniarki w “Przesłuchaniu” Ryszarda Bugajskiego. Wśród najbardziej znanych jej filmów są “Aktorzy prowincjonalni”, “Gorączka”, “Gorzkie żniwa”, “Europa, Europa”, “Tajemniczy ogród”, “Całkowite zaćmienie”, “Plac Waszyngtona” czy “W ciemności”. Ten ostatni będzie można obejrzeć podczas środowego spotkania w NOK-u.

Na wystawie znajdą się przede wszystkim, pochodzące z archiwum Agnieszki Holland, zdjęcia z planów filmowych, uzupełnione materiałami m.in. od Andrzeja Wajdy, Filmoteki Narodowej,
HBO, Studia Filmowego “Zebra”, SF Tor, Solopanu, Apple Film Productions i Best Film oraz zagranicznych instytucji filmowych z Frankfurtu, Londynu, Pragi i Berlina. W sumie zostanie zaprezentowanych ponad 220 fotografii, z których większość stanowią zdjęcia z prywatnego archiwum reżyserki nigdy dotąd niepublikowane, a związane z jej dzieciństwem i młodością, w tym studiami w Pradze.

Odwiedzający ekspozycję będą mieć wrażenie, że przewodnikiem jest sama bohaterka, ponieważ do narracji autorzy wystawy wykorzystali wypowiedzi Agnieszki Holland, pochodzące z różnego typu materiałów i wywiadów, które dotyczą jej pracy na planie, kontaktów z ekipą i często bardzo
zabawnych anegdot.

“Twarze Agnieszki Holland” po raz pierwszy zostały pokazane podczas 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Febiofest w Pradze w marcu ubiegłego roku. Potem wystawa była prezentowana w Reykjaviku, Budapeszcie, Czeskim Cieszynie, a także w Gdyni i Tarnowie.

Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Jej kuratorami są Krystyna Zamysłowska i Piotr Kulesza, a o opracowanie plastyczne zadbał Sławomir Bit. Wystawa jest współfinansowana ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a partnerami głównymi projektu są Filmoteka Narodowa i Stowarzyszenie Filmowe KinoArt.

(fot. organizatorzy)