“Zgaś ryzyko” – …

IMG_4047W ostatnim dziesięcioleciu średnio rocznie w Polsce wybucha ok. 160 tys. pożarów, w wyniku których śmierć ponosi ponad 550 osób, a kolejnych kilka tysięcy doznaje uszczerbku na zdrowiu.

Jeżeli dodamy do tego 300-400 zgonów rocznie w wyniku zatruć tlenkiem węgla, to wyłania się sytuacja wymagająca podjęcie zdecydowanych działań w celu ograniczenia tych groźnych zdarzeń. Pożary oraz zatrucia tlenkiem węgla, obok naturalnych klęsk żywiołowych, stanowią największe zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi przebywających w budynkach. Ponad 80% wszystkich przypadków śmiertelnych ? ma miejsce w obiektach mieszkalnych, czyli w miejscach, gdzie co do zasady czujemy się najbezpieczniej. Ponadto najwięcej ofiar pożarów ginie przed przybyciem straży pożarnej. Zmniejszenie tego tragicznego żniwa stanowi bardzo trudne wyzwanie, gdyż budynki mieszkalne pozostają praktycznie poza nadzorem administracyjno-kontrolnym służb publicznych. Są także przyczyną ogromnych strat materialnych. Dostrzegając te problemy, Komendant Główny PSP, zainicjował opracowanie i podjął się koordynacji dziesięcioletniego programu, ukierunkowanego na ograniczenie liczby ofiar pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla w Polsce, któremu nadano nazwę ?Zgaś ryzyko?. Nadrzędnym celem Programu jest znacząca poprawa bezpieczeństwa pożarowego w obiektach mieszkalnych w Polsce. Jednym z obszarów działania jest edukacja społeczeństwa na występujące zagrożenia.


W związku z wyżej wymienionym programem Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Rykach przeprowadziła spotkania edukacyjne z młodzieżą szkolną. Spotkania zostały przeprowadzone w placówkach oświatowych z terenu powiatu tj. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sobieszynie, Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Rykach oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Rykach. W spotkaniu wzięło udział 141 osób. Z uwagi na okres grzewczy szczególną uwagę w trakcie spotkań zwrócono na zagrożenie spowodowane tlenkiem węgla. W ostaniem czasie na terenie powiatu miały miejsce dwa zdarzenia (Ryki i Drążgów), których przyczyną był tlenek węgla