25 lat minęło

411x0_flagaW tym tygodniu minęła 25. rocznica pierwszych wyborów do rad gmin. Samorządowcy z gminy Nowodwór uczcili ten jubileusz podczas spotkania, które odbyło się w piątek 29 maja w “Gościńcu pod lasem” w Grabowcach Dolnych.

Oprócz obecnych władz uczestniczyli w nim byli radni i przewodniczący rad, pracownicy urzędu gminy, kierownicy i pracownicy jednostek samorządowych, a także przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji i sąsiednich gmin oraz powiatu ryckiego.

Podsumowując ostatnie 25 lat wójt Ryszard Piotrowski stwierdza, że był to wykorzystany czas, choć zastrzega, że ostateczna ocena należy do mieszkańców. Jego zdaniem zmiany, które zaszły w gminie od 1990 roku są zauważalne gołym okiem. – Gmina jest niemalże w całości zwodociągowana, bo dostęp do sieci ma 16 sołectw, czyli wszystkie. Mamy w miarę dobre drogi gminne i powiatowe, choć w tym przypadku potrzeby zawsze są niezaspokojone. Wybudowaliśmy sieć kanalizacyjną i oczyszczalnię ścieków w Trzciankach, a 235 gospodarstw ma przydomowe oczyszczalnie. Powstały też dwie sale gimnastyczne i Orliki w Nowodworze i Grabowie Szlacheckim, które są nie tylko oświatowymi centrami gminy – wylicza wójt Piotrowski. Jego zdaniem minione ćwierćwiecze to nie był zmarnowany czas i standard życia mieszkańców jest zdecydowanie wyższy, ale ich oczekiwania również rosną.

Wójt Ryszard Piotrowski, który pełni tę funkcję trzecią kadencję, wcześniej przez 4 lata był zastępcą, a w samorządzie pracuje od 1996 roku, za swój priorytet na najbliższe lata uważa inwestycje w odnawialne źródła energii. – Do wyboru są kolektory lub fotowoltaika, ale wydaje się, że solary są bardziej realne. Mieszkańcy, którzy się na nie zdecydują, będą mieć realne korzyści, szczególnie latem, gdy będą mogli korzystać z ciepłej wody bez konieczności palenia w piecu czy włączania grzałek. Kolektory są też tańsze i łatwiejsze zarówno w montażu, jak i obsłudze – uważa Ryszard Piotrowski.

Pieniądze na ten cel gmina chce pozyskać z nowych funduszy unijnych, a zamierza starać się o nie we współpracy z innymi samorządami. Przygotowania już trwają, ponieważ w najbliższym czasie Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny ma przygotować plan gospodarki niskoemisyjnej, który jest niezbędny do przygotowania wniosku o przyznanie unijnej dotacji.

Podczas piątkowej sesji najbardziej zasłużeni samorządowcy z Gminy Nowodwór, w tym przewodniczący poprzednich rad oraz radni, którzy pełnili tę funkcję co najmniej trzy kadencje, odebrali podziękowania za pracę na rzecz społeczności lokalnej.

(fot. arch. UG Nowodwór)