95 LAT SZKOŁY ORLĄT

Dariusz BOGUSZ

            15 czerwca jest dniem w którym LAW obchodzi swoje święto. Dodatkowo w roku 2020 Lotnicza Akademia Wojskowa obchodzi  95. lecie powstania. Obchody  jubileuszu zostały zakłócone przez pandemię Covid19 i wiele wydarzeń z tej okazji przeniesiono w przestrzeń wirtualną. Uczelnia będzie świętować przez najbliższych kilka miesięcy, prezentując tematy związane z prawie 100-letnią działalnością Akademii m.in. szkolenie lotnicze na przestrzeni lat oraz ludzie, którzy na stałe wpisali się w karty historii „Szkoły Orląt”.

 

            Historia Akademii sięga 1925 r., kiedy to 5 listopada w Grudziądzu powstała Oficerska Szkoła Lotnictwa. 14 kwietnia 1927 r. przeniesiono ją do Dęblina. Szkoła Orląt jest najstarszą uczelnią lotniczą w Europie i jedną z najstarszych na świecie. Na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniała swoją nazwę, strukturę, kierunki oraz programy kształcenia. Wszelkie zmiany zawsze prowadziły do udoskonalenia  kształcenia i szkolenia lotniczego studentów. Jedno się jednak nie zmieniło – Lotnicza Akademia Wojskowa zawsze była, jest i będzie „Szkołą Marzeń” dla młodego pokolenia przyszłych pilotów wojskowych.

 

            Niewiele  brakowało aby szkoła Orląt obchodziła okrągły jubileusz 100 lat istnienia. Inspektorat Wojsk Lotniczych już w roku 1919 zaplanował przeniesienie II Szkoły Pilotów do Dęblina (ze względu na niedogodne  warunki szkolenia pilotów w Warszawie). W związku z tym rozbudowano infrastrukturę dęblińskiego lotniska, które przed wojną światową założyli Rosjanie, a od jesieni 1915 do połowy 1918 roku wykorzystywali Niemcy.  Do końca 1919 roku oraz wiosną 1920 roku na lotnisku w Dęblinie przeprowadzano min. remonty adaptacyjne istniejących i zniszczonych budynków, a także zbudowano hangary i pomieszczenia koszarowe oraz uruchomiono warsztaty naprawcze sprzętu lotniczego. Rozpoczęto powiększanie, odwadnianie i wyrównywanie pola wzlotów. Jednak zagrożenie wojenne ze strony bolszewików w rejonie ujścia Wieprza do Wisły uniemożliwiło stałe szkolenie lotnicze w Dęblinie, a spowodowało w tamtym czasie przeniesienie szkoły do Bydgoszczy.

 

            Obecnie Szkoła Orląt jest bardzo nowoczesnym międzynarodowym ośrodkiem szkolenia lotniczego. Pozostaje nadal jedyną uczelnią w Polsce, kształcącą pilotów wojskowych. Baza szkoleniowa, w szczególności statki powietrzne i symulatory,  budzi podziw odwiedzających przedstawicieli sił powietrznych z całego świata – od USA, przez kraje takie jak Wietnam, Algieria, aż po Chiny. Szkołę odwiedza wiele delegacji zagranicznych, zainteresowanych szkoleniem swoich oficerów w Dęblinie. Szkoła współpracuje z wieloma akademiami sił powietrznych na całym świecie min.  Akademią Sił Powietrznych USA z Colorado Springs i Akademią Francuskich Sił Powietrznych z Saloon de Provance.

         Dęblińska szkoła wielokrotnie zmieniała nazwę. W Polsce i na świecie znana od początku jako „Szkoła Orląt” (w j. ang. „Eaglet School”) jest jedną z najbardziej prestiżowych i legendarnych szkół wojskowych w Polsce. Nazywana jest także „Szkołą Marzeń”, marzeń które można spełniać w Dęblinie od 95 lat. Dzięki jej działalności Dęblin nazywany jest stolicą polskich skrzydeł (lotniczą stolicą Polski), rozsławiającą nasz region.

 

Zdjęci: Dariusz Bogusz – LAW Dęblin