Kronika strażacka od 21 do 27 września 2015

Na terenie działania Komendy Powiatowej PSP w Rykach
w okresie od 21 do 27 września 2015 roku odnotowano następujące zdarzenia:


21.09.2015 r.
? Ryki ul. Warszawska ? na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 17 z ulicą Słowackiego w Rykach doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. Samochody znajdowały się na poboczu. Policja prowadziła czynności wyjaśniające. Podróżujących samochodami nie doznali obrażeń. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, następnie usunięto z jezdni rozbite szkło i połamane plastiki, które zagrażały innym uczestnikom ruchu drogowego.
23.09.2015 r.
? Ryki ul. Lubelska ? usunięcie plamy oleju po kolizji drogowej sześciu samochodów osobowych. Plama stwarzała zagrożenie dla pozostałych użytkowników drogi. Na miejscu znajdowała się policja, która kierowała ruchem drogowym. Działania straży polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zneutralizowaniu plamy i usunięciu jej z drogi. W działaniach brały udział 2 zastępy z KP PSP w Rykach.
? Dęblin ul. Tysiąclecia ? usunięcie gniazda os z pnia drzewa przy chodniku prowadzącym do Zespół Szkół nr 3. Osy zagrażały uczniom i przechodniom. Działania nasze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, umieszczeniu gniazda w worku przez ratowników ubranych w stroje ochronne. W działaniach brał udział zastęp KP PSP w Rykach.
? Kłoczew ul. Leśna ? ewakuacja psa ze stawu. Przy brzegu, przebywał niewielki pies i nie mógł o własnych siłach z niego wyjść. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i ewakuacji psa z mułu, w którym ugrzązł. Po wyciągnięciu na brzeg przekazano wycieńczonego, bezpańskiego psa gminnemu lekarzowi weterynarii. W działaniach brał udział zastęp OSP Kłoczew.
? Nowa Rokitnia gm. Stężyca ? jednostka OSP Brzeziny usunęła gniazdo os, które znajdowało się w trawniku przed wejściem do budynku szkoły. Owady były agresywne i stwarzały zagrożenie dla dzieci uczęszczających na zajęcia szkolne.
24.09.2015r.
? Dęblin ul. 15 Pułku Piechoty “Wilków” ? usunięcie plamy substancji ropopochodnej na powierzchni około 20 mkw. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a następnie zneutralizowaniu i usunięciu z jezdni powstałej plamy. W działaniach brał udział zastęp straży pożarnej z KP PSP w Rykach.
? Dęblin ul. Tysiąclecia ? usunięcie plamy oleju z jezdni na powierzchni około 100 mkw. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i usunięciu plamy. W działaniach brał udział zastęp straży pożarnej z KP PSP w Rykach.
? Kłoczew ul. Leśna ? pożar drzewa od uderzenia pioruna. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu palącego się drzewa. Działania prowadził zastęp OSP Kłoczew.
? Wylezie gm. Kłoczew ? piorun uderzył w słup elektryczny. Od uderzenia pioruna w słup energetyczny doszło do popalenia izolatorów na słupie i iskrzenia na przyłączu energetycznym. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia do czasu przyjazdu pogotowia energetycznego. Podczas oczekiwania na przyjazd pogotowia energetycznego właściciel posesji poinformował Kierującego Działaniami Ratowniczymi, że interwencja pogotowia energetycznego będzie podjęta w dniu jutrzejszym, wobec czego działania zostały zakończone, a właściciel został poinformowany o dozorze miejsca zdarzenia do czasu przyjazdu energetyków. Działania prowadził zastęp OSP Wylezin.
25.09.2015 r.
? Wygranka gm. Kłoczew ? pożar budynku inwentarskiego. Po przybyciu na miejsce pożaru KDR stwierdził, że pali się poddasze w murowanym budynku inwentarskim krytym eternitem. Dach na budynku był już spalony i zawalił się na strop. Ogień nie przedostał się przez betonowy strop. Ogniem była objęta również drewniana konstrukcja kryta eternitem nad murowanym budynkiem gospodarczym przyległym do budynku inwentarskiego. W pomieszczeniach obu budynków w klatkach i wolierach znajdowały się ptaki (kury, indyki, pawie, perliczki, bażanty, gołębie) ok. 300 szt. Na posesji nie było właścicieli. Prąd elektryczny odłączył sąsiad (wyłączył bezpieczniki w budynku mieszkalnym). Działania zastępów polegały na podaniu dwóch prądów wody na palące się budynki oraz dowożeniu wody. Pomieszczenia ze zwierzętami przewietrzono. Strażacy przystąpili do usunięcia spalonego dachu i nadpalonej słomy znajdującej się na stropie oraz przelewaniu ich wodą. W działaniach brały udział 2 zastępy z KP PSP w Rykach oraz 6 zastępów OSP.
? Dęblin ul. Towarowa – zalany skup złomu. Rozlewisko powstało na skutek gwałtownych opadów atmosferycznych, stwarzało zagrożenie zalaniem obiektów magazynowych. Działania zastępu z KP PSP w Rykach polegały na zabezpieczeniu terenu akcji i wypompowaniu wody z rozlewiska przy użyciu pompy szlamowej.
? Dęblin ul. Sochackiego – po uderzeniu pioruna został nadłamany konar drzewa – brzozy na wysokości ok. 8 metrów, zagrażał on mieszkańcom posesji. Linia energetyczna była zdemontowana i odłączona. Działania zastępu z KP PSP w Rykach polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przy pomocy SHD 25 i piły spalinowej konar drzewa został obcięty.
? Ryki ul. Słowackiego – po uderzeniu pioruna zostały nadłamane konary drzewa nad zlewnią, z której korzystali kierowcy beczkowozów. Działania zastępu z KP PSP w Rykach polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przy pomocy SHD 25 i piły spalinowej konary drzewa zostały obcięte.
? Dęblin ul. Szpitalna – zalana droga gminna na powierzchni około 100 m2. Droga nie była przejezdna dla pojazdów. Działania zastępu OSP Dęblin Masów polegały na wypompowaniu wody przy pomocy pompy szlamowej do pobliskiego rowu.
? Dęblin os. Jagiellońskie ? wypompowanie wody z zalanego skrzyżowania dróg gminnych ul. Wł. Warneńczyka i ul. Królowej Jadwigi na powierzchni około 100 m2. Drogi nie były przejezdne dla pojazdów. Działania zastępu OSP Dęblin Masów polegały na wypompowaniu wody przy pomocy pompy szlamowej do pobliskiego rowu.
? Brusów gm. Ryki ?przy pomocy piły spalinowej jednostka OSP Stary Bazanów usunęła z drogi drzewo powalone przez wiatr.
? Ryki ul. Warszawska ? usuniecie plamy oleju z drogi krajowej nr 17, plama powstała w wyniku kolizji samochodów osobowych, które zostały odholowane przed przybyciem PSP. Na miejscu był patrol Policji, który kierował ruchem drogowym. Działania naszej jednostki polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. W dalszej kolejności zneutralizowano plamę i zmyto to miejsce wodą.
? Ryki, ul. Żytnia ? w wyniku intensywnych opadów atmosferycznych zostały zalane dwa pomieszczenia w których znajdował się sprzęt medyczny. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wypompowaniu wody przy pomocy pompy pływającej, a następnie zebraniu wody przy pomocy odkurzacza do zbierania cieczy. Działania prowadził zastęp z KP PSP w Rykach.
? Ryki, ul. Leona Wyczółkowskiego ? w wyniku opadów atmosferycznych doszło do zalania piwnica w budynku mieszkalnym. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wypompowywaniu wody z pomieszczeń piwnicy przy użyciu motopompy pływającej, oraz jednoczesnym wypompowywaniu wody ze studzienki kanalizacyjnej przy użyciu pompy szlamowej. W dalszej kolejności ratownicy udrożnili częściowo zatkaną studzienkę kanalizacyjną, którą zaczęła odpływać woda z opadów. Po całkowitym wypompowaniu wody z budynku działania zakończono. W działaniach brał udział zastęp straży pożarnej z KP PSP w Rykach.
? Ryki ul. Królewska – wyniku intensywnych opadów deszczu woda spływająca z drogi gminnej (gruntowej) spływała na posesję, jednocześnie nanosząc na drogę powiatową piasek i kamienie, które stwarzały zagrożenie dla ruchu pojazdów. Właściciel samodzielnie zabezpieczył teren przed zalaniem. Działania zastępu OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz uprzątnięciu z jezdni zagrożenia. W działaniach brał udział 1 zastęp straży pożarnej z OSP Ryki.
? Moszczanka gm. Ryki ? czołowe zderzenie dwóch samochodów osobowych na skrzyżowaniu DK 17 i DK 48. Na miejscu zdarzenia obecny był patrol policji, który prowadził czynności dochodzeniowo-śledcze. Osób poszkodowanych nie było. Działania nasze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu klem akumulatorów w pojazdach oraz oświetleniu terenu akcji. Dalsze działania polegały na zepchnięciu samochodów osobowych na pobocze jezdni i usunięciu elementów plastikowych z jezdni. W działaniach brały udział zastępy straży pożarnej z KP PSP w Rykach i OSP Stary Bazanów.
26.09.2015 r.
? Dęblin, ul. Towarowa ? usunięcie wody z placu o powierzchni około 70m2 i głębokości około 20 cm. Rozlewisko powstało prawdopodobnie na skutek gwałtownych opadów atmosferycznych i stwarzało zagrożenie zalaniem obiektów magazynowych. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu terenu akcji i wypompowaniu wody z rozlewiska przy użyciu pompy szlamowej. Z powodu braku studzienek kanalizacyjnych woda został wypompowana na teren nieużytkowany w pobliżu nieczynnych torów kolejowych.
? Dęblin, ul. Krasickiego – usunięcie rozlewiska wody o powierzchni około 20m2, które stwarzało zagrożenie dla użytkowników tej drogi oraz położonym w niedalekiej odległości budynkom gospodarczym. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wypompowaniu wody za pomocą pompy szlamowej w bezpieczne miejsce, gdzie nie stwarzała zagrożenia.
st. kpt. Jarosław Lasek

Oficer prasowy
Komendanta Powiatowego PSP w Rykach