Młodzież z Siedlec, Mińska Mazowieckiego, Łukowa, Górzna, Repek, Ostrówka i Wodyń została zwycięzcami IX Festiwalu Piosenki Europejskiej. Odbył się on 20 maja w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach.
Rekord w nowej odsłonie
Do festiwalu wpłynęły aż 42 zgłoszenia. Łącznie w przesłuchaniach finałowych wzięło udział blisko 80 osób. - Z naszego zaproszenia skorzystała młodzież aż z ośmiu powiatów z województw mazowieckiego i lubelskiego Po raz pierwszy też gościliśmy młodzież z pow. ryckiego i węgrowskiego ? informuje Łukasz A. Wawryniuk, dyrektor M-GOK-u. Łącznie na scenie Sali Teatralnej ośrodka kultury w Mordach wzięło udział 35 solistów, zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych. Każdy z uczestników oprócz po polsku, wykonał też utwór w języku obcym. W tym roku dominowały piosenki po angielsku. Nie zabrakło wykonań po włosku i po rosyjsku. Dominowały piosenki współczesne, ale nie zabrakło przebojów z lat 70., 80. i 90. Młodzież często sięgała po piosenki należące już do klasyki muzyki rozrywkowej, po utwory ambitne i często niełatwe. Pojawiły się także przeboje z musicali.
Konkurs do ubiegłego roku odbywał się on pod nazwą Regionalnego Przeglądu Piosenki Europejskiej. - Ze względu na znacznie rosnące rokrocznie zainteresowanie naszym przedsięwzięciem, w tym roku zyskał on rangę festiwalu ? wyjaśnia Ł. Wawryniuk. Po raz pierwszy także występy był rozpatrywane w 3 oddzielnych, niezależnych kategoriach. -
Wyśpiewali zwycięstwo
W kategorii ?zespoły wokalno-instrumentalne? wygrali Weronika Czapska i Jakub Uziębło z Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Siedlcach (I miejsce) oraz zespół PAPANAMA z Gimnazjum Miejskiego Nr 2 w Mińsku Mazowieckim (II miejsce). W drugiej kategorii (zespoły wokalne) I miesjce zdobył zespół SWEET ANGELS z Miejskego Ośrodka Kultury w Siedlcach, zaś II przypadło duetowi Oldze Tomczuk i Julii Żachowskiej z Publicznego Gimnazjum w Repkach. W obu kategoriach jurorzy nie przyznali trzecich miejsc.
Najwięcej prezentacji (aż 26) było w kategorii ?soliści?. I tu komisja miała dosyć trudne zadanie, by wybrać najlepsze wykonania. Decyzją jurorów I miejsce zajęła Natalia Wysocka ze Studia Wokalnego FEVER z Łukowa, zaś II ? Małgorzaty Przybysz z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Górznie. W przypadku ostatniego miesjca przyznano trzy równorzędne nagrody. Zdobyli je: Aleksandra Michalska z Publicznego Gimnazjum Nr 2 im. Gabriela Narutowicza w Siedlcach, Igor Pawlak z Gminnego Ośrodka Kultury w Wodyniach oraz Patrycja Wielgat z Zespołu Szkół ? Gimnazjum im. Orła Białego w Ostrówku. ? Poziom występów był znacznie wyższy niż rok temu. Było dużo bardzo dobrych wykonań, szczególnie w ostatniej kategorii. Dlatego też oprócz głównych miejsc postanowiliśmy przyznać 4 wyróżnienia pierwszego stopnia i 3 wyróżnienia drugiego stopnia.? powiedział Tomasz Markiewicz, przewodniczący jury, w którym w tym roku znaleźli się także Iwona Kobylińska oraz Krzysztof Chromiński. Wyróżnienia pierwszego stopnia zdobyły: Weronika Stefaniuk (Olszanka), Maria Tarasiuk (Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcach zs. w Chodowie), Beata Wielogórska i Dorota Ratuska (obie z Zespołu Oświatowego w Żelkowie Kolonii). Natomiast wyróżnienia drugiego stopnia przyznano Liwii Wojtaś (Łukowski Ośrodek Kultury), Izabeli Sołoniewicz (Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Mokobodach) oraz Julii Trochimiuk (Zespół Szkół ? Publiczne Gimnajzum w Górkach).
Ocenie podlegały walory wokalne i interpretacja utworu, kreatywność i twórczość własna uczestników. Jurorzy zwracali też uwagę na dobór repertuaru do wieku i możliwości wykonawcy, a także na kompozycję i ogólny wyraz artystyczny. Zwycięzcy oprócz specjalnych statuetek i dyplomów wygrali cenne nagrody rzeczowe, m. in. tablety, karty zakupowe o wartości kilkuset złotych, kamery sportowe, banki mocy i albumy poświęcone piosenkarzom. W tym roku pula nagród wyniosła ponad 4800 zł. Ich fundatorami byli: Wojewoda Mazowiecki, Zarząd Powiatu Siedleckiego, Burmistrz Miasta i Gminy Mordy, Marszałek Województwa Mazowieckiego, firmy: FOLDRUK Media, KORADEX-PLUS, ARTPOL AGRO Artur Obrępalski, BOMIX ? Maciej Bolesta, AUTO-MOTO-MET Jarosław Bulik, Zakład Produkcyjno-Usługowy HENRYK MATEJCZUK, Sklep Spożywczo-Przemysłowy Grażyna Konasiuk, Piekarnia-Cukiernia ?JAN? Aleksandra Zając w Mordach, a także organizator festiwalu ? Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach. Wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy-podziękowania.
Jubileusz za rok
Głównymi celami Festiwalu Piosenki Europejskiej w Mordach jest m. in. zwiększenie poczucia przynależności młodzieży do Unii Europejskiej, ich aktywizacja muzyczna oraz promocja ich talentów i twórczości. ? Festiwal doskonale wpisuje się w idee Święta Unii Europejskiej. Za rok odbędzie się jego dziesiąta, jubileuszowa, edycja. Mamy nadzieję, ze wtedy potrwa dwa dni. Chcemy stworzyć drugą kategorię wiekową, czyli dać możliwość udziału młodzieży w wieku licealnym ? powiedział na zakończenie dyrektor M-GOK-u. Obecni na imprezie byli także: Burmistrz Miasta i Gminy Mordy Jan Ługowski, Alina Dudek z Mazowieckiego Kuratorium Oświaty ? Delegatura w Siedlcach oraz radna Powiatu Siedleckiego Jolanta Franczuk.
Tegoroczny przegląd patronatem honorowym objęli: Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska, Starosta Siedlecki Dariusz Stopa oraz Burmistrz Miasta i Gminy Mordy Jan Paweł Ługowski.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował portal informacyjny LRY24.pl.