To działa! – pisaliśmy dokładnie rok temu informując, że można już składać wnioski o e-dowód. To działa! – piszemy dziś. Razem z niemal trzema milionami Polaków, którzy odebrali już swój e-dowód, świętujemy jego pierwszy rok.
To się nie uda, przecież nie udawało się latami, projekt jest opóźniony. Nie ma szans, żeby w Polsce pojawiły się e-dowody, czyli dowody osobiste z warstwą elektroniczną – przed 4 marca ubiegłego roku takie komentarze były codziennością. I? Udało się! Dzisiaj mija dokładnie rok od wdrożenia w Polsce e-dowodu.
Nie muszą, a chcą
Co przez ten czas zmieniło się dla „Kowalskiego”? Każdy kto składa wniosek o nowy dowód osobisty – odbiera e-dowód, czyli dokument z warstwą elektroniczną. Zasadnicza różnica między e-dowodem a „tradycyjnym” jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostają bez zmian.
Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w nim zabezpieczenia uniemożliwiają dostęp – bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu – do zapisanych na nim danych.
Wymiana „starych” dowodów na nowe nie jest obowiązkowa. Mimo to Polacy chcą mieć e-dowód.
- Przez ostatnie 12 miesięcy do urzędów wpłynęło 3 039 020 wniosków o nowe dokumenty tożsamości. 2 728 990 osób odebrało już swój e-dowód – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Ponad milion Polaków aktywowało swój nowy dokument, a to oznacza, że chcą i mogą korzystać z jego warstwy elektronicznej – dodaje szef MC.
E-dowód podbija Polskę
Kto najczęściej aktywuje e-dowód? Kobiety! Szczególnie te w wieku 31-50 lat (219 290 aktywacji). Panie w wieku 18-30 lat dokonały 211 540 aktywacji. Jeśli chodzi o Panów pomiędzy 31 a 50 rokiem, to 207 350 z nich korzysta z warstwy elektronicznej e-dowodu. Młodsi (18-30 lat) dokonali 202 230 aktywacji.
To teraz – nie tylko kto, ale i gdzie najczęściej aktywowane są e-dowody.
W tej kategorii liderem jest województwo dolnośląskie – 53,75% odebranych tam e-dowodów ma aktywowaną warstwę elektroniczną. Drugie miejsce – województwo mazowieckie i 53,57 e-dowodów z aktywacją. W TOP 5 znajdują się jeszcze województwa lubuskie (52,05%), zachodniopomorskie (51,56%) i śląskie (50,12% odebranych e-dowodów jest aktywowana).
Nieco inaczej wygląda ranking województw, w których odebrano najwięcej dowodów z warstwą elektroniczną.
Tutaj liderem jest województwo mazowieckie. 308 070 mieszkańców tego regionu w portfelu lub w kieszeni nosi e-dowód. Na Śląsku nowy dokument ma 225 110 osób, a w Małopolsce – 173 590. Niewiele mniej, bo 173 470, dowodów z warstwą elektroniczną odebrano w województwie wielkopolskim. W tej kategorii TOP 5 zamyka województwo dolnośląskie, gdzie 160 810 mieszkańców najpierw zawnioskowało, a później odebrało e-dowód.
Najszybciej przez internet
Tak jak wspominaliśmy wymiana „tradycyjnych” dowodów na e-dowody nie jest obowiązkowa. Jeśli macie ważny dokument, możecie z niego korzystać do czasu, aż minie jego termin ważności – 10 lat. No właśnie, a kiedy ostatni raz sprawdzaliście, ile dni zostało mu do końca?
A może kończycie w tym roku 18 lat, bierzecie ślub i zmieniacie nazwisko? Jeśli tak – czeka Was wymiana dowodu. Dobra wiadomość – nie musicie iść do urzędu, by to załatwić.
- Wniosek o nowy dokument można złożyć online. Potrzeba do tego tylko profilu zaufanego i odpowiedniego zdjęcia – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Tę dwójkę łączą nowe dowody… – obejrzyj spot.
Chcesz mieć e-dowód bez wizyty w urzędzie? Wejdź na stronę www.GOV.pl i profilem zaufanym zaloguj się do konta Mój GOV (prawy górny róg ekranu). Tam, w spisie po prawej stronie ekranu, wybierz e-usługę Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Kliknij przycisk Złóż wniosek o dowód osobisty.
Oto kolejne kroki:
- Wybierz powód ubiegania się o dowód.
- Wybierz dowolny urząd, w którym odbierzesz gotowy dowód.
- Zaznacz, czy chcesz mieć podpis osobisty (warto!).
- Dołącz zdjęcie (Sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu).
- Sprawdź, czy dane na wzorze dowodu są poprawne – znajdziesz je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).
- Uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Upewnij się, że masz w swoim wniosku poprawny e-mail. Otrzymasz na niego numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód.
- Sprawdź i podpisz wniosek profilem zaufanym.
Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę na Mój GOV (po zalogowaniu się do konta Mój GOV znajdziesz ją w menu po lewej stronie, sekcja Moja skrzynka) i na e-mail podany we wniosku.
Za nowy dowód nic nie zapłacisz, odbierzesz go maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku.
****************
O projekcie
Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w