Bojkot na rosyjskie produkty?

800px-Museum_of_vodkaPo nałożeniu embarga Rosji na polskie produkty. W polskiej telewizji, prasie, na portalach  nasiliły się różnego rodzaju  akcje przeciw  embargu.

O jednej z  akcji  już pisaliśmy “Postaw się Putinowi – jedz jabłka i pij cydr”.

 

“Walcz z Putinem na zakupach” to nowa akcja społeczna, której celem  jest informowanie Polaków jakie produkty- znajdujące się w polskich sklepach –   są pochodzenia rosyjskiego.  Pomysłodawcy akcji proszą by  nie kupować rosyjskich  produktów i nie wspierać rosyjskiej gospodarki.

A o to kilka przykładów rosyjskich produktów występujących na naszym rynku:

  • Żubrówka, Soplica, Absolwent, Bols, Palace i Royal – choć żadna z tych wódek nie kojarzy się z krajem Puszkina, to wszystkie marki znajdują się w rękach firmy Russian Standard – największego producenta alkoholu w Rosji. Za firmą stoi biznesmen Rustam Tariko, zwany “królem wódki”.  Wódka o wiele bardziej kojarząca się z Rosją, czyli Smirnoff, nie ma z tym krajem wiele wspólnego. Marka należy obecnie do brytyjskiego koncernu Diageo, a część produkcji powstaje na terenie Polski.

 

 

  • stacje Łukoil należą do koncernu, który jest największym podatnikiem w Rosjibeznazwy
  • tani mało kaloryczny rosyjski węgiel
  • marki obuwnicze Kari i Centro również pochodzą z Rosji
  • Kaspersky, Outpost i Dr. Web to marki oprogramowania antywirusowego należące do Rosjan. Rezygnacja z rosyjskiego oprogramowania może okazać się też dobrym pomysłem ze względu na możliwość cyberataku z terenu tego państwa

 

  • beznazwy2Nokian to uznana fińska marka opon.  Niestety część produkcji odbywa się na terenie Rosji

 

 

 

 

  • herbata Greenfield dostępna w polskich sieciach handlowych to produkt firmy Orimi Handel – lidera na rosyjskim rynku herbaty. Rosjanie kamuflują pochodzenie produktu poprzez nadanie angielskiej nazwy.

Oczywiście produktów pochodzenia rosyjskiego jest znacznie więcej na polskim rynku. Jeżeli nie chcemy ich nabywać – czytajmy etykiety na tych produktach.

Kupujmy polskie produkty.

zdj (wikipedia)