(Chyba) zgubiłem e-dowód. Co zrobić?

gggggggW połowie marca pierwsze osoby odbiorą dowody z warstwą elektroniczną. Podpowiadamy co zrobić, jeśli nowy dokument zniknie w nieoczekiwanych okolicznościach…

 

Wszyscy, którzy wniosek o nowy dowód osobisty złożą 4 marca lub później, po kilkunastu dniach odbiorą dowód z warstwą elektroniczną, czyli e-dowód.

PRZYPOMINAMY:

 1. Jeśli Twój dowód jest nadal ważny, NIE musisz go wymieniać.
 2. Jeśli mimo to, chcesz mieć e-dowód – możesz o niego zawnioskować online lub w urzędzie (od 4 marca). Za wymianę nic nie zapłacisz.
 3. Korzystanie z warstwy elektronicznej nie jest obowiązkowe.
 4. E-dowód to nie to samo co „dowód w komórce”. E-dowód to plastykowy blankiet z warstwą elektroniczną. W komórce możesz zainstalować aplikację mObywatel i tam mieć dostęp do danych z dowodu przez swój smartfon.
 5. Jeśli zależy Ci na złożeniu wniosku o dowód przed 4 marca, zrób to W URZĘDZIE do piątku (1 marca) do godz. 11.30.

Tajemnicze zniknięcie

Jeśli właścicielowi e-dowodu przytrafi się zgubienie dokumentu, będzie miał czas na oddech i spokojne poszukiwanie dokumentu.  E-dowód będzie można zawiesić! Co to oznacza w praktyce?

Dzisiaj jest tak, że jeśli zgubiłaś/eś dowód… lub wydaje Ci się, że zgubiłaś/eś – dla własnego bezpieczeństwa – powinnaś/powinieneś to natychmiast zgłosić. Nie musisz iść do urzędu, możesz to zrobić przez Internet. Urzędnik od razu po otrzymaniu zgłoszenia, unieważnia dowód. W związku z tym, jeśli nawet po kilku dniach znajdziecie zgubę, to i tak będziesz musiała/musiał wyrobić nowy dowód.

Kluczowe 14 dni

Jeśli będziesz szczęśliwym posiadaczem e-dowodu, dostaniesz możliwość czasowego zawieszenia dokumentu. – Każdy kto nie będzie wiedział, gdzie jest jego e-dowód – jednocześnie licząc na to, ze go znajdzie – będzie mógł zawiesić dowód na 14 dni – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Jeśli w tym czasie nie cofnie zawieszenia, dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli zawieszenie zostanie cofnięte w ciągu dwóch tygodni, e-dowód znowu będzie ważny. Wnioski o zawieszenie i odwieszenie e-dowodu będzie można złożyć zarówno w urzędzie, jak i przez Internet – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

E-usługi e-dowodu

O e-dowód będzie można wnioskować (od 4 marca) tradycyjnie – w urzędzie oraz przez Internet. Wraz z e-dowodem na stronie www.gov.pl  pojawią się nie tylko zmodyfikowane, ale i nowe e-usługi. Od 4 marca – online – będzie można m.in.:

 • Uzyskać dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego
 • Zgłosić lub cofnąć zawieszenie dowodu osobistego
 • Zgłosić utratę albo uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód
 • Zgłosić lub cofnąć zawieszenie dowodu osobistego dziecka lub innej osoby

8 marca dojdą kolejne e-usługi:

 • Zgłoszenie utraty albo uszkodzenia dowodu osobistego dziecka lub podopiecznego
 • Sprawdzenie, czy dowód osobisty jest unieważniony lub zawieszony
 • Sprawdzenie swoich danych w Rejestrze Dowodów Osobistych

 

WAŻNA INFORMACJA dla osób, które w najbliższych dniach chcą złożyć – online lub w urzędzie – wniosek o dowód osobisty.

W związku z wdrożeniem dowodów z warstwą elektroniczną, w dniach 27 lutego – 3 marca 2019 r. zaplanowano przerwy techniczne. Jeśli szybko potrzebujesz dokumentu i chcesz uniknąć ewentualnych niedogodności koniecznie PRZECZYTAJ