DNI OTWARTE W RYCKIEJ KOMENDZIE

W Komendzie Powiatowej Policji w Rykach odbyły się dni otwarte. Gościliśmy uczniów szkół średnich z powiatu ryckiego w tym klasy o specjalności wojskowej, łącznie około 200 osób. Młodzi ludzie mieli okazję zobaczyć jak wygląda służba w Policji oraz zapoznać się z zasadami rekrutacji. Niektórzy zapowiedzieli, że w niedługim czasie spotkają się z nami na wspólnej służbie.

W poniedziałek i wtorek podczas dni otwartych rycką komendę odwiedzili uczniowie klas  średnich z powiatu ryckiego tj. ZS im Kajetana  hr. Kickiego w Sobieszynie, I LO im. Marii Skłodowskiej -Curie w Rykach, ZSZ nr 2 im. Leona Wyczółkowskiego w Rykach, ZSZ nr 2 im. Marii Dąbrowskiej w Dęblinie, ZSZ nr 1 im. Władysława Korżyka w Rykach, ZSZ nr 1 im. Gen. F. Kleeberga w Dęblinie.  W dniach otwartych uczestniczyli też mieszkańcy powiatu ryckiego.

Przybyłych gości wraz z opiekunami przywitali  inspektor Kazimierz Kula  Komendant Powiatowy Policji w Rykach wraz z I Zastępcą Komendanta Powiatowego w Rykach – komisarzem Łukaszem Walo.

 

Następnie policjant zajmujący się profilaktyką młodszy aspirant  Łukasz Filipek oraz oficer prasowy aspirant sztabowy Agnieszka Machlak  opowiedzieli pokrótce o specyfice pracy w  poszczególnych wydziałach, a także zachęcali do wstąpienia do służby w Policji. Młodzież zapoznana została między innymi z wymogami jakie należy spełnić, żeby zostać policjantem, a także z jakich etapów składa się postępowanie kwalifikacyjne. Młodzież miała  okazję obejrzeć filmy przedstawiające pracę policji oraz test sprawności fizycznej.

Kolejnym punktem dni otwartych  były  spotkania z policjantami poszczególnych wydziałów którzy na przygotowanych stoiskach prezentowali sprzęt wykorzystywany podczas swojej pracy oraz opowiadali o  specyfice pracy poszczególnych wydziałów. Technicy  kryminalistyki: aspirant  Michał Kornas i aspirant Leszek Białecki pokazali w jaki sposób zabezpieczają ślady i jakie czynności wykonują na miejscach zdarzeń. Uczestnicy mogli  przyjrzeć się min. w jaki sposób wykonuje się daktyloskopię.

 

Natomiast o pracy policjantów Wydziału Ruchu Drogowego opowiedzieli młodszy aspirant Piotr Koczański i sierżant sztabowy Ireneusz Jurkowski. Zadania Wydziału Prewencji przedstawił młodszy  aspirant Łukasz Filipek.  Gościom zaprezentowano również radiowozy policyjne.

 

 

Następnie rozpoczęło się zwiedzanie siedziby komendy. Uczniowie zobaczyli strzelnicę oraz broń służbową wykorzystywaną przez policjantów. O zasadach panujących na strzelnicy opowiadał Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji – aspirant  sztabowy  Radosław Żmuda.

 

Na koniec zwiedzili siłownię, na której młodszy aspirant Karol Łukasiak  przeprowadził ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.  Uczniowie aktywnie uczestniczyli w tych ćwiczeniac.

 

Tego typu spotkania z uczniami  i mieszkańcami są doskonałą okazją do promowania zawodu policjanta. Młodzież nie kryła zadowolenia z odwiedzin naszej komendy twierdząc, że nasza służba jest bardzo ciekawa. Niektórzy uczniowie deklarowali, że w niedługim czasie spotkają się z nami ale już nie w roli zwiedzających tylko na wspólnej służbie.

aspirant sztabowy Agnieszka Marchlak

KPP RYKI