Jak zaoszczędzić czas przed wakacyjnym wyjazdem? Załatw formalności on-line

pobrany plikKomunikat Ministerstwa Cyfryzacji

Akcja UOKiK – „Przed wakacjami – co warto wiedzieć?”

 

 

Coraz więcej urzędowych spraw można załatwić z domu – bez kolejek i straty czasu. Wystarczy mieć dostęp do internetu i tzw. profil zaufany. To szczególnie przydatne przed wakacjami, kiedy organizacja wyjazdu pochłania większość czasu, a na wizyty w urzędach nie macie ochoty. Zaoszczędzone godziny lepiej poświęcić rodzinie i polowaniu na najlepsze turystyczne okazje.

 

Załóż profil zaufany, każdy powinien go mieć

Chcesz załatwiać sprawy urzędowe online? Bardzo dobra decyzja! Załóż profil zaufany, to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w internecie (służy jako twój elektroniczny podpis). Można nazwać go kluczem, który otwiera drogę do urzędów online.

https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany

 

Sprawdź, czy twój paszport jest gotowy

Dokument możesz odebrać w terminie 30 dni od złożenia wniosku, jednak zazwyczaj jest gotowy wcześniej. Dlatego warto sprawdzić online, czy można odebrać go z urzędu, który przyjmował wniosek.

Co jest potrzebne? Potwierdzenie złożenia wniosku o paszport. Na potwierdzeniu znajdziesz numer twojej sprawy.

https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/sprawdz-czy-twoj-paszport-jest-gotowy

 

Zamów Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) przez internet

Planujesz wakacje, pracę lub naukę za granicą? Obawiasz się, czy w razie choroby lekarze uznają twoje ubezpieczenie zdrowotne? Teraz bez stania w kolejkach możesz zamówić kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) przez internet. To banalnie proste.

https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/ekuz-wniosek-o-europejska-karte-ubezpieczenia-zdrowotnego

 

Sprawdź swoje punkty karne

Jesteś kierowcą? Przed wyjazdem w trasę warto sprawdzić, czy posiadasz na swoim koncie punkty karne. Nie trzeba wybierać się z tym do komisariatu policji, wystarczy dostęp do internetu i kilka kliknięć. Za pomocą usługi systemu CEPiK2.0 – uzyskasz dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców.

https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/punkty-karne-ile-mam-punktow-karnych-za-mandaty

 

Sprawdź autobus, którym jedziesz na wakacje

Chcesz sprawdzić, czy autokar, którym twoje dzieci pojadą na wycieczkę szkolną lub na wakacyjną wyprawę. Chcesz mieć pewność, że pojazd jest bezpieczny? Skorzystaj z usługi Bezpieczny Autobus. Dzięki niej uzyskasz bezpłatny dostęp do aktualnych danych z państwowego rejestru.

Usługa pozwala sprawdzić podstawowe informacje o wybranym autobusie lub autokarze. Na przykład: czy ma ważne obowiązkowe badanie techniczne, czy ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, czy jest wyrejestrowany albo kradziony, jego dane techniczne – na przykład liczbę miejsc w autobusie, stany licznika z badań technicznych.

https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/sprawdz-autobus

Przed wakacjami – co warto wiedzieć?
Już po raz dziewiąty w ramach akcji organizowanej przez UOKiK pt. „Przed wakacjami – co warto wiedzieć?”, 53 instytucje przygotowały porady pomocne dla osób, które planują urlop. W tym roku dowiesz się z nich m.in. jak zaoszczędzić czas przed wyjazdem, załatwiając formalności on-line, jak płacić kartą za granicą czy co można zrobić w przypadku kłopotów z wynajmem samochodu. Przydatnych informacji z niemal wszystkich dziedzin – od bezpieczeństwa po kwestie zdrowotne i przyrodnicze – szukaj na stronach uczestników projektu:

 

Wydział Komunikacji

Biuro Ministra

Ministerstwo Cyfryzacji

ul. Królewska 27, 00-060 Warszawatel. +48 694 444 486 

e-mail: media@mc.gov.pl

 

 
Pomyśl o środowisku. Nie drukuj tej wiadomości jeśli nie musisz.
Ta wiadomość jest przeznaczona do wyłącznego użytku jej adresata. Jeśli otrzymali Państwo tę wiadomość przez pomyłkę, prosimy o bezzwłoczne skontaktowanie się z nadawcą oraz jej usunięcie. Jeśli nie są Państwo adresatem tej wiadomości, to jej wykorzystanie, w szczególności poprzez rozpowszechnianie, dystrybucję, powielanie, publikację wiadomości lub zawartych w niej informacji i/lub dokumentów, jest zabronione. 
Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze związanych z przesyłaniem informacji i komunikatów prasowych, organizacją konferencji oraz śniadań prasowych.

Administratorem danych jest Minister Cyfryzacji, mający siedzibę w Warszawie (00-060) przy ul. Królewskiej 27 – odpowiada za utrzymanie i rozwój rejestru.

Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres email mc@mc.gov.pl, formularz kontaktowy pod adresem https://www.gov.pl/cyfryzacja/kontakt, lub pisemnie na adres siedziby administratora.

Administrator wyznaczył inspektora ochrony danych, z którym może się Pani/Pan skontaktować poprzez email iod@mc.gov.pl. Z inspektorem ochrony danych można się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem danych.

Pani/Pana dane będą przetwarzane na podstawie udzielonej zgody w celu prowadzenia korespondencji z Ministerstwem Cyfryzacji media@mc.gov.pl bądź na podstawie prawnie usprawiedliwionego celu jakim jest archiwizacja otrzymywanej korespondencji i ochrona przed roszczeniami.

Pani/Pana dane będą przetwarzane do momentu odwołania zgody bądź upływu okresów uzasadnionych prawnym interesem Ministerstwa Cyfryzacji.

Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do Pani/Pana danych oraz prawo żądania ich sprostowania i usunięcia.

Przysługuje Pani/Panu również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych w państwie członkowskim Pani / Pana zwykłego pobytu, miejsca pracy lub miejsca popełnienia domniemanego naruszenia.

Biuro Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO):

Adres: Stawki 2, 00-193 Warszawa

Telefon: 22 531 03 00

Dane pochodzą od osób których dane dotyczą bądź stron internetowych gdzie zostały udostępnione celem nawiązania kontaktu.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale stanowi warunek uzyskania treści informacji lub komunikatu prasowego.