Patriotyczna niedziela w Grabowie Szlacheckim

411x0_grabow-spiewa-cOryginalna lekcja patriotyzmu odbyła się w… niedzielę 20 maja w Szkole Podstawowej w Grabowie Szlacheckim. Tradycyjne ławki zastąpiły krzesła dla publiczności, a w roli prowadzących wystąpili uczniowie, nauczyciele, sołtys i przewodnicząca miejscowego koła gospodyń wiejskich.

Wszyscy znaleźli się na liście wykonawców koncertu “Grabów śpiewa patriotyczne piosenki”, który był częścią obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Publiczność, która wypełniła salę gimnastyczną szkoły w Grabowie Szlacheckim mogła posłuchać około 20 utworów z klasyki polskich pieśni patriotycznych i współczesnych piosenek na temat wolności, patriotyzmu czy niepodległości. Każda była opatrzona wstępem historyka Michała Markiewicza, a o stronę muzyczną zadbał nauczyciel muzyki Tomasz Antolak.

 

W programie niedzielnego koncertu znalazły się m.in.: “Pieśń konfederatów barskich”, “Rota”, “Biały krzyż”, “Rozszumiały się wierzby płaczące”, “Gdzie są kwiaty z tamtym lat”, Płacyk Michla”, “Wojenko, wojenko”, “Warczą karabiny” “Ułani, ułani”, “O mój rozmarynie”, “Szara piechota” i wiele innych utworów. 

 

Większość z nich zaśpiewali członkowie szkolnego chóru, ale w nietypowej dla siebie roli wokalistów wystąpili także: dyrektor szkoły Katarzyna Słabik, historyk Michał Markiewicz, polonistka Katarzyna Prządka, sołtys Barbara Pioterczak i przewodnicząca KGW w Grabowie Szlacheckim Agnieszka Jawoszek oraz najmłodsza solistka z klasy II Wiktoria Prządka.

- Choć nie było to dla nas łatwe wyzwanie oglądający nasze występy przyjęli je bardzo ciepło. Były rzęsiste brawa, podziękowania i gratulacje, które są miłą nagrodę za nasz wkład w przygotowanie koncertu – podsumowuje dyrektor Katrzyna Słabik, która przyznaje, że po raz pierwszy wystąpiła w roli wokalistki.

 

Wśród widzów byli nie tylko uczniowie i pracownicy szkoły w Grabowie Szlacheckim, ale również przedstawiciele władz gminnym z wójtem Ryszardem Piotrowskim i przewodniczącym Rady Gminy Nowodwór Krzysztofem Cybulą oraz rodzice i przyjaciele szkoły. 

 

Goście niedzielnego koncertu nie szczędzili braw i… grosza, wrzucając dobrowolne datki do biało-czerwonej puszki na nowy sztandar dla podstawówki, która przed reformą oświaty była zespołem szkół ogólnokształcących. W ten sposób udało się zebrać ponad 700 złotych, a kolejne zbiórki będą się odbywać przy okazji kolejnych wydarzeń szkolnych, organizowanych nie tylko z okazji 100-lecia niepodległości. 


(fot. SP w Grabowie Szlacheckim)