Patriotyczny konkurs recytatorów

a7Ponad 30 uczniów wystąpiło w pierwszym Szkolnym Konkursie Recytatorskim, który odbył się w Szkole Podstawowej w Grabowie Szlacheckim. Uczestnicy i organizatorzy są na tyle zadowoleni z prezentacji, że w przyszłym roku chcą zaprosić recytatorów także z innych placówek. 

 

- Wykonawcy naprawdę sumiennie przygotowali się do swoich występów. Najmłodsze dzieci nie miały problemów z tremą, a ich starsi koledzy starali się ubarwić prezentacje tekstów podkładem muzycznym albo odpowiednimi rekwizytami – podsumowuje Iwona Wardak, która zorganizowała konkurs z inną polonistką – Katarzyną Prządką. 

 

a4Konkurs odbywał się pod hasłem “Patriotyzm w literaturze” i nawiązywał do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Młodzi recytatorzy wybrali teksty m.in.: Ewy Chotomskiej, Adama Mickiewicza, Wisławy Szymborskiej, Cypriana Kamila Norwida i Tadeusza Różewicza. 

 

Spośród najmłodszych uczestników z klas I – III najlepiej wypadła Natalia Opieka, drugą nagrodę odebrała Nikola Kutnik, a na trzecią zasłużył Michał Wojtaś. 

 

W kategorii recytatorów z klas IV – VI najlepsze oceny jurorów zdobył Paweł Kędzierski, drugie miejsce zajęła Kamila Gajaszek, a trzecie – Julia Okoń. 

W najstarszej grupie, w której rywalizowali siódmoklasiści i gimnazjaliści, pierwszą nagrodę otrzymała Emilia Sowa, drugą – Milena Sowa, a trzecia trafiła do Kingi Gregorczyk. 

 

a5W przerwie na obrady jury wszyscy uczestnicy i widzowie zaśpiewali wspólnie piosenkę “Jestem Polakiem” ze słowami Justyny Tomańskiej do muzyki Mariusza Totoszki, a także wysłuchali muzycznej interpretacji “Gawędy o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej w wykonaniu gimnazjalistek Emilii Sowy i Mileny Sowy z akompaniamentem gitarowym Katarzyny Prządki. 

Popisy młodych recytatorów oceniała komisja pod przewodnictwem dyrektor SP w Grabowie Szlacheckim Katarzyny Słabik, a najlepsi otrzymali wymierne nagrody. Oprócz dyplomów i książek w starszych klasach były to dodatkowe oceny celujące dla uczniów, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca oraz oceny bardzo dobre dla wszystkich uczestników konkursu. 


(fot. SP w Grabowie Szlacheckim)